Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Caiz Mi


11.08.2018

Bitcoin Caiz Mi?

2008 yılında piyasaya sürülen ve piyasaya sürüldü günden bu yana tüm dünya tarafından yaygın olarak kullanılan Bitcoin para transferleri esnasında komisyon ücreti kesmeyen yapısı ve küçük bir hafıza kartını ile taşınabilen Sanal Para özelliği sayesinde son yılların en popüler Kripto parasıdır. Kurucusu bir yazılımı geliştirerek bankalara karşı savaş açmıştır. Bankalar mesai saatleri dışında para gönderimini engellemekte, aynı durum resmî tatiller için de geçerlidir. Acil durumlarda para göndermesi gereken kişiler zor durumda kalmaktadır. Bitcoin sayesinde bu zor durumların önüne geçilmektedir ancak Bitcoin tüm ülkelerde geçerli değildir. Bazı ülkeler Bitcoin’i reddetmişlerdir. Bu ülkelerin içerisinde Türkiye de olsa da yasal boşluklardan yararlanarak Bitcoin yatırımları yapılmaktadır. Bitcoin herhangi bir Merkez Bankasına bağlı değildir. Bu özelliğiyle enflasyondan veya döviz kurlarından etkilememektedir. Kendi içerisinde bir sistemi olan Bitcoin ’in Altcoinleri de bulunmaktadır.

Bitcoin ’in caiz olmadığı durumlar


Bitcoin kazanmanın farklı farklı yolları vardır. Bu yollardan bazıları tip usulü yani, bahşiş usulü coin kazanmaktır. Bunun yanı sıra kumar oynayarak Bitcoin kazanmak ya da borsa oynayarak Bitcoin kazanmak da mümkündür. Faizi yatırarak da Bitcoin üzerinden yine Bitcoin kazanmak mümkündür. Hatta bazı işverenler maaş ödemelerini Bitcoin üzerinden yapmaktadır. Tüm sorular akıllara Bitcoin ‘in helal mi haram mı olduğu sorusunu getirmektedir. Türkiye’de ve Müslüman ülkelerde faiz haramdır. Bu nedenle faiz üzerinden alınan Bitcoin’lerin caiz olup olmadığı tartışılmıştır. Bu konuya Diyanet İşleri Başkanlığı son vermiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığının açıklaması


Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada Bitcoin caiz olmadığını belirtmiştir. Bu açıklama ile Bitcoin caiz mi değil mi sorusu yanıtlanmıştır. Bazı kesimlerce para aklamak amacıyla kullanılan Bitcoin çok hızlı bir şekilde değer kazanması sayesinde helal kazancın önüne geçmiştir. Tüm dünyanın kullandığı sanal para birimi Kripto para birimi olarak da adlandırılan Bitcoin ‘in Diyanet İşleri tarafından onayı alınmamıştır. Merkezi bir otoriteye sahip olmayan ve Piyasalar tarafından kontrol edilemeyen Bitcoin bazı spekülasyonları da birbirini beraberinde getirmiştir. Bu spekülasyonlardan bir tanesi de Bitcoin ‘in dinen uygun olup olmadığı yönündeydi. Bitcoin denetlenemeyen özelliği nedeniyle bazı riskler ile karşı karşıyadır. Bitcoin hesapları hiçbir hükümet tarafından denetlenmemektedir. Aynı zamanda bir Bitcoin hesabındaki adres anahtarı unutulduğunda hesap içerisinde bulunan Bitcoin’ler deyim yerindeyse uçmaktadır.

Bu durum fiziki olarak varlığını sürdüren bankalarda geçerli değildir. Bankalarda şifrenizi unutmanız durumunda ikinci bir güvenlik önlemi alınmaktadır. Bunun yanı sıra fiziki olarak bankaya gittiğinizde ise probleminiz çözülmektedir. Ancak Bitcoin de böyle bir durum söz konusu değildir. Bitcoin yatırımları bir anda emeklerin boşa gitmesine sebep olabilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı tüm bu nedenlerden dolayı şu açıklamayı yapmıştır; Para devlet içinde basımı gerçekleştirilen ve vatan içerisinde değişim aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamlar ile değeri yazan kâğıt ya da metal nesnedir. Sanal Para ise arka bölümünde bir merkezi, finansal kurum ya da kuruluş bulunmadan, bazı kullanıcılar arasında direkt olarak ticari alışverişe olanak sağlayan, aynı zamanda kullanıcılara özel şifrelendirilen bir para birimi olmaktadır.  Bu para biriminin para hükmünde olması için ya da değerini devlet otoritesinden almalıdır veyahut altın gibi zati bir yere sahip olmalıdır. Değer kazanıp kaybetme sorusunda tartışmaya açık olmaları, kara para aklama isteyenler ile kötü amaçlı kullanılan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetimi ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paralarının alım ve satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir denilmiştir. Metinde geçen şu aşamada sözü düşündürücüdür.

Bu, ileriki dönemde Bitcoin’lerin dinen uygun olabileceği anlamında bir açıklama yapılabilmesinin önünü açmıştır. Türkiye de yasal boşluklardan yararlanılarak açılan Bitcoin hesapları yatırımcıya kısa sürede büyük karlar elde etmesini sağlamıştır.