Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Cash Cüzdan Hakkında


11.08.2018

BITCOIN CASH CÜZDAN HAKKINDA

Bitcoin Cash yani diğer bir imgesel adı ile BCH Bitcoin ile yaşanan bir anlaşmazlık sonucunda bir uzantı olarak geliştirilmiş ve piyasaya sunulmuştur. Değeri oldukça yüksek olan Bitcoin Cash birikim, yatırım ya da alış ve satış düşüncesi ile sahip olunan ve genellikle uzun süreli bir saklama süreci geçiren dijital para birimidir. Bunun için de hizmete sunulmuş olan dijital cüzdanlar mevcuttur. Bitcoin Cash birikim ya da koruma cüzdanı, satın almış olduğunuz ve birikim, yatırım veya çeşitli sebepler için elinizde bulundurduğunuz Bitcoin Cash miktarını güvenli bir şekilde muhafaza edebilmeniz için hizmete sunulmuş olan internet cüzdanı ya da dijital cüzdandır. Dijital coin cüzdanı kullanmak istendiği takdirde, bilgisayar ya da cep telefonuna kurulan uygulamalar ile kullanıma başlanabilir.  

Bu cüzdanlar her cüzdan için özel olarak oluşturulmuş kodlar ile işlem yapılan güvenli birer kasa gibi düşünülebilir. Cash coin saklamak ve aktarım yapmak için herhangi bir işlem yapılmak istendiğinde cüzdan özel kodlar isteyecektir. O kodlar girilmediği takdirde işlem de hiçbir şekilde onaylanmayacaktır. Bu güvenlik şartları düşünüldüğünde, dijital cüzdanlar coin saklamak için olmazsa olmaz güvenli kasalardır ve sistemler bu kasaları oldukça yüksek standartlarda korumaktadır. Eğer dijital cüzdan hesabı yeteri kadar güvenlik önlemi ile sistemlerini koruyorsa, herhangi biri tarafından güvenlik önlemleri tek bir koşul ile aşılabilir. O da dijital cüzdan sahibi olan kişinin cüzdanın kodunu ve dijital cüzdan hesap bilgilerini birine çaldırmak, kaybetmek ve bu şekilde birinin eline geçmesidir.

Güvenilir Bitcoin Cash Cüzdanlar

Hiç kimse nakit parasını hele ki söz konusu olan para yüklü bir miktarda ise şeffaf bir çanta ile elinde taşımak istemez. Ya da tanımadığı bir sürü insanın olduğu bir ortamda parasını açık bir çekmecede bırakmak ve ne olacağını düşünmeden hareket etmek istemez. Bitcoin Cash de nakit ya da kredi ve banka kartları gibi somut şekilde elde, cepte ya da çantada taşınan bir cüzdan olmasa da güvenlik önlemleri gerektiren bir para birimidir. Sistemsel olarak herhangi bir güvenlik eksikliği bulunmayan Bitcoin ve onun Altcoin olan Bitcoin Cash sistem içerisinde herhangi bir zarara uğramaz. Ancak hesap şifresi ya da dijital cüzdan için oluşturulmuş olan kod gibi kişinin özel erişim seçeneklerinden herhangi biri çalındığı ya da herhangi bir kişinin eline geçtiği takdirde büyük bir zarara uğranması mümkündür. Çünkü dijital para birimleri hiçbir kurum ya da kuruluşa bağlı değildir ve bu sebeple takip edilebilecek bir seri numarasına ya da kayıt belgelerine sahip değildir.

Bu sebeple kaybetmiş olduğunuz coinlerin hesabınıza ve cüzdanınıza bir daha dönüşü pek de mümkün değildir. Bu nedenler doğrultusunda, cash coin için kullandığınız dijital cüzdanlar ya da hesaplarınızı güvende tutmalısınız ve şifreler ile kodları iyi muhafaza etmelisiniz. Bundan da önce dikkat etmeniz gereken önlem adımı güvenilir bir dijital cüzdan kullanmaktır. Cep telefonunuzda kullanacağınız dijital cüzdanı, Coinomi, Jaxx, Electron Cash, CoPay gibi isimler arasından seçebilirsiniz. Bilgisayarına dijital bir cüzdan sistemi kurmayı düşünüyorsanız, Jaxx, Electron Cash ya da Bitcoin Classic UAHF Client isimli cüzdanlardan birini seçebilirsiniz. Bunlar dışında onlarca hatta yüzlerce dijital cüzdan mevcuttur ancak bunlar güvenilir olduğu konusunda kendini kanıtlamış isimlerdir.

Sistemsel güvenilirliği sağlamak adına güvenilir bir dijital cüzdan seçtikten sonra, iş cüzdanı kullanacak olan kişiye kalmaktadır. Kişisel güvenliği sağlamak için kodları ve hesap şifrelerini güvende tutmalı ve kaybetmemelisiniz.