Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Cash Nasıl Alınır


11.08.2018

BITCOIN CASH NASIL ALINIR

Bitcoin Cash, Bitcoin yöneticileri ve üreticilerinin arasında yaşanan bazı sistemsel anlaşmazlıklar ve geliştirme fikirleri karşıtlığı sonucunda, 2017 yılında Bitcoin ‘in için ek bir dijital para birimi olarak üretilmeye başlandı ve üretimler ardından piyasaya tanıtılıp, işleme açık duruma getirildi. Bu bölünme durumu sonrasında dijital para alış ve satışı yapan internet para birimi borsaları tartışmalar yaşadı ve Bitcoin’e eşit olması ya da olması ile ilgili yaşanan tartışmalar sonucunda bazı isimler eşit göreceğini açıkladı ancak bazı isimler de bu iki para biriminin eşit olsaydı ayrılmazlardı düşüncesini benimsedi.  Bitcoin Cash için alt sınıf bir para birimi olduğu ve bu sebeple de eşit haklar verme konusunu desteklemeyeceğini ve hatta Bitcoin Cash ile anlaşma yapmayacağını belirtti. Bazı isimler de anlaşma yapmayacaklarını açıkladılar.Buna ek olarak destek vermeye yanaşan ya da olumsuz bir düşünceye sahip olan ancak net bir ifade ile kendini öne sürmeyen isimler de mevcuttur. Bu isimlerin durumunun ilerleyen günlerde kesinlik kazanacağı öngörülmektedir.

Bu dijital para birimi borsası isimleri kendini öne çıkarmış olsa da bu isimlerin işlem siteleri ve nasıl kullanılacağı, nasıl Bitcoin Cash alınıp satılacağı hakkında fikir sahibi olmayan kişiler vardır. Bu sebeple nasıl alış işlemi yapılacağı şu şekilde anlatılabilir: Bitcoin Cash satın almak için, bu para birimi alışı ya da satışı yapılan dijital para borsası sitelerinden birini seçip kendinize bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Bu hesap, herhangi bir internet sitesine üye oluyormuş gibi kişisel bilgilerinizi girerek ve kendinize bir güvenlik şifresi oluşturarak açılır ve artı bir işlem ya da hesap açmak için ödeme yapma zorunluluğu taşımaz. Hesabınızı açtıktan sonra, kullandığınız siteye göre değişkenlik göstereceği için elektronik posta hesabı ya da cep telefonu numaranız ile onaylamanız gerekir. Onayladığınız hesabınızı artık Bitcoin Cash almak için kullanabilirsiniz.

Hesabınıza EFT gibi yollar ile nakit para transferi yaptıktan sonra alış ve satış kısımlarından istediğiniz miktarda Bitcoin Cash satın alabilirsiniz. Pratik yollarla birçok anlaşmalı internet para birimleri borsası üzerinden alabileceğiniz Bitcoin Cash ilerleyen zamanlarda adını daha çok duyuracak ve yaygınlaşacak gibi görünmektedir. Ancak şöyle bir durum da söz konusudur. Eğer daha önceden Bitcoin hesabınız ya da cüzdanınız varsa ve bu hesap ve cüzdanınız içerisinde Bitcoin birikiminiz mevcutsa, Bitcoin miktarı kadar Bitcoin Cash para birimini hesabınıza tanımlayan internet para birimi borsası isimleri de mevcuttur. Bu nedenle eğer bu isimlerden birinden bir hesaba sahipseniz zaten Bitcoin Cash yatırım da yapmışsınız demektir.

Hangi Dijital Borsaları Bitcoin Cash Almak İçin Kullanılabilir?

Anlaşmazlıklar nedeniyle Altcoin piyasasına 2017 yılında sürülen Bitcoin Cash Bitcoin Cash’i destekleyenler ve Bitcoin ’in geçerli olduğu yerde geçerli sayanlar mevcut olduğu gibi sadece bir uzantı olarak sayarak kabul etmeyenler de mevcuttur. Kabul eden markalar arasında Bittrex, Korbit, Bithomb, OkCoin, Huobi, BTCC, Bitfinex gibi isimler mevcuttur. Bu isimler Bitcoin miktarı kadar Bitcoin Cash tanımlayacaklarını ve bunların eşit değer taşıyacağını, Bitcoin ile yapılabilen alış ve satış gibi tüm işlemlerin Bitcoin Cash ile de yapılacağını belirtmişlerdir. Ancak, Bitstamp, Gemini, Coinbase vePoloniex gibi isimler Bitcoin Cash ile anlaşma yapmayacaklarını belirtmişlerdir.

Kısaltması BCH olan Bitcoin Cash için uzantı olan bir para birimi olduğu ifadesi ile düşüncelerini net bir dille açıklamışlardır. Henüz bu konuda netliğe kavuşmamış ve düşüncelerini belirtmemiş olan isimler de vardır. Bu isimlerin de ilerleyen günlerde net bir açıklama yapması beklenmektedir.