Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

BITCOIN CASH NEDİR


11.08.2018

BITCOIN CASH NEDİR

Bitcoin Cash, Bitcoin ile ilgili tartışmalardan, karşıt fikirlerin mevcut olmasından ve Bitcoin ’in üreticilerinin arasında çıkan anlaşmazlıklar sebebiyle ortaya çıkmış olan bir internet dijital para birimidir. Bitcoin Cash hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle Bitcoin ’in ne olduğu bilinmelidir. Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından icat edilmiş ve geliştirilmiş olan, bu geliştirmeler sonucunda üretilmeye başlanmış olan dijital bir para birimidir. Nakit paraların aksine hiçbir yere bağlı değildir. Yani herhangi bir banka, devlet, kurum ya da kuruluş ile bağıntısı bulunmamaktadır. Bitcoin, dijital olarak internet üzerinden oluşturulan bir cüzdanda ya da dijital Bitcoin hesabında saklanır, biriktirilir ve bu şekilde kullanımı sağlanır. Nakit para ya da kredi ve banka kartları gibi cepte ya da çantada taşınabilir değildir. Ancak çok daha pratik ve hafif bir taşıma yolu ile yani bir bellek kartı gibi dijital saklama aygıtlarının yardımıyla insanlar yanlarında bulundurabilir ve bellek kartını dijital bir cüzdan şeklinde kullanarak çalınma, kaybetme gibi sorunların önüne geçebilirler. Bu sayede internet erişimi olanağı olmadan bile, bellek kartında bulunan coinleri kullanma seçenekleri mevcut olur.

Bu bilgiler ışığında, Bitcoin’e ek bir para birimi olarak 2017 yılında üretilmeye başlanmış ve piyasaya sürülmüştür.  Rakiplerinden biri olarak algılayanlar olsa da aslında Bitcoin Cash alt coin şeklinde tanıtıldı. Piyasaya sürülmesinin diğer bir önemli sebebi, Bitcoin sisteminde yapılan işlemler, alış ve satışlar gibi işlemlerde, sistemde işlemin gerçekleşme hızı oldukça düşmesiydi.  Bu sebepten dolayı da herhangi bir işlem için uzunca bir süre kişiler beklemek zorunda kalıyordu. Bu durum gün geçtikçe artmaya da devam etmekte idi. Bitcoin Cash üretilmeye başlandıktan ve destek veren marka isimleri ile anlaşmalar yapılmaya başlandıktan sonra sistem hızında düzelmeler görülmüştür. Ek bir para birimi olarak ortaya çıkması ve sonrasında sistem hızı ile ilgili sıkıntıların ortadan kalkması gibi avantajlı durumlar söz konusu olsa da, farklı bir isimle ve kişilerin bünyesinde olması sebebiyle dezavantaj ortaya çıkaran durumundan henüz kurtulamamıştır. 

Bitcoin Cash kısalma imgesi olarak ilk zamanlarda BCC’yi kullanarak kendini göstermeye başlamıştır ancak farklı bir markanın kısaltması olduğu için bu imge yerine BCH olarak değişim geçirmiş ve varlığını bu şekilde sürdürmeye başlamıştır. Günümüzde de hala bu simge ile anılmaktadır. Yüzlerce dijital para biriminin var olduğu dijital para piyasasında, en önemlilerden olan Bitcoin ve bunun ek para birimi olan Bitcoin Cash, geriye kalan tüm isimlere rakip konumdadır.

Bitcoin Cash’i Destekleyen Ve Bitcoin’e Destek Vermeye Devam Edenler

2017 yılında üretilmeye başlanan Bitcoin Cash’i destekleyenler ve Bitcoin’in geçerli olduğu yerde geçerli sayanlar mevcut olduğu gibi sadece bir uzantı olarak sayarak kabul etmeyenler de mevcuttur. Kabul eden markalar arasında Bittrex, Korbit, Bithomb, OkCoin, Huobi, BTCC, Bitfinex gibi isimler yer almaktadır. Bu isimler Bitcoin tutarı kadar Bitcoin Cash tanımlayacaklarını ve bunların eşit değerde olacağını, Bitcoin ile yapılabilen alış ve satış gibi tüm işlemlerin Bitcoin Cash ile de yapılacağını belirtmişlerdir. Ancak, Bitstamp, Gemini, Coinbase vePoloniex gibi isimler Bitcoin Cash ile anlaşma yapmayacaklarını belirtmişlerdir. Kısaltması BCH olan Bitcoin Cash için uzantı olan bir cash coin olduğu ifadesi ile düşüncelerini net bir dille açıklamışlardır.

Henüz bu konuda netliğe kavuşmamış ve düşüncelerini belirtmemiş olan isimler de vardır. Bu isimlerin net düşünceleri ilerleyen zamanlarda kendini gösterecektir ve Bitcoin Cash’in piyasadaki yeri hakkında bilgiler öngörüler lehinde ya da aleyhinde kesinleşecektir.