Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

BITCOIN CASH NEREDEN ALINIR


11.08.2018

BITCOIN CASH NEREDEN ALINIR

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüş olan, bu geliştirmeler sonucunda üretilmeye başlanmış olan dijital bir para birimidir. Nakit paraların aksine hiçbir yere bağlı değildir. Yani herhangi bir banka, devlet, kurum ya da kuruluş ile bağıntısı bulunmamaktadır. Bitcoin Cash ise, Bitcoin dijital biriminin bünyesinde üretilmeye başlanmış olan bir dijital cash coin birimidir. Bünyesinde yeni bir coin birimi üreten Bitcoin, buna sebep olarak yönetici ve çalışanlar arasında işlem yapılan sistem ile ilgili yaşanan anlaşmazlıkları öne sürmüştür.  Bu sebeple Bitcoin Cash bir alt coin olarak kurulmuş ve cash coin piyasasında yerini almıştır. Bahsi geçen alt coin alış işlemi yapmak istendiği takdirde, Bitcoin Cash ile anlaşmalı olan dijital para birimi borsalarının siteleri kullanılabilir. Bu siteler şöyle sıralanabilir: Bittrex, Korbit, Bithomb, OkCoin, Huobi, BTCC, Bitfinex, Borsabit, Paribu, Koinim, Koineks. Bu siteler listesi, üyelik oluşturulmuş ve hesaba daha Bitcoin yüklemesi yapılmışsa, eşit miktarda Bitcoin Cash’i de hesaba ekleyeceğini siteler de içermektedir.

Bu siteleri kullanmak için öncelikle bir hesap oluşturmak gerekir. Bu hesabı oluşturup onayladıktan sonra bu hesaba eft, havale gibi yollar ile nakit para transferi yapılır ve sonra alış ve satış kısımlarından istenilen miktarda Bitcoin Cash satın alınabilir. Sitelerin kullanımı ve coin alımı oldukça pratik bir yol izlemeyi gerektirir.

Bitcoin Cash Güvenilir Mi?

Bitcoin Cash de tıpkı Bitcoin’de ve diğer tüm dijital para birimlerinde olduğu gibi ortak özelliklere sahiptir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir. Dijital para biriminin en büyük avantajı taşıma sıkıntısı olmamasıdır. Yüksek miktarda cash coin taşımak istenildiği takdirde bile hafıza kartı gibi dijital depolama belleklerinde rahatlıkla taşınabilir. Diğer bir söz konusu avantajı, nakit paralarda olduğu gibi değer kaybetme, çöküş durumlarının yaşanması ve bu nedenle para kaybetme ihtimali oldukça minimaldir. Bunun sebebi nakit paralar gibi enflasyon ve benzeri durumlar neticesinde değer kazanan ya da kaybeden ve hükümetlere, kurumlara ya da kuruluşlara bağlı olarak işleyen bir para birimi olmamasıdır. Diğer önemli avantajlardan biri de kullanılmakta olan nakit para birimleri gibi enflasyon riski taşımıyor olmasıdır. Çünkü kullanılan nakit paralar bir döngü halinde sürekli ve seri olarak üretilmektedir ve bu üretimler devletler tarafından belirtilen talep artışı doğrultusunda yapılmaktadır ve bu da paranın enflasyon oranını arttırmaktadır.

Ancak coin cash için bu durum söz konusu değildir. Çünkü dijital paranın enflasyon artış riski taşıyor olma durumunun söz konusu olması için talep artışına ya da azalışına göre üretiliyor olması gerekmektedir. Ancak cash coin üretimi için belli bir sınır vardır ve bu sebeple döngü haline girmiş bir üretim söz konusu değildir. Söz konusu avantajlardan bir diğeri ise takip edilebilen bir para birimi olmamasıdır. Nakit paralara işlenen seri numaraları, girdi çıktı işlemlerinin kayıt edilmesi gibi takip edilmeye açık bir para birimi değildir. Bu sebeple harcamaların, sahip olunan Bitcoin varlığının ya da Bitcoin aracılığıyla yapılmış olan alışverişlerin kaydı tutulmaz ve bunlar için herhangi bir kuruma, kuruluşa ya da devlete ödeme yapmak zorunda kalınmaz bu sebeple hesabınızı ya da cüzdanınızı çaldırmadığınız takdirde oldukça güvenli bir sistem ile coin kullanabilirsiniz.

Ancak hesap şifrenizi kaybederseniz, ya da dijital cüzdanınızı kaybederseniz, takip edilemezlik özelliği sebebiyle geri almanız mümkün olmayacaktır. Bu durumda takip edilemeyen bir para birimi olması hem avantaj hem de dezavantaj konumunda yer almaktadır denilebilir.