Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

BITCOIN CÜZDAN NEDİR


11.08.2018

BITCOIN CÜZDAN NEDİR

Bankaların gönderici ile alıcı arasında yaptıkları para transferlerinde komisyon kesmesi, mesai saatleri dışında para gönderimini sağlamaması, yurt dışına para gönderilmesi durumunda meblağın yaklaşık 1 hafta sonra alıcıya ulaşması gibi sebepler Kripto para türlerinin artmasını sağlamıştır. 2008 yılında hayata geçirilen Bitcoin projesi bankaların kestiği komisyona karşı çıkarak internet üzerinden gönderilen tutarların işlem ücretine tabi olmayacağı kanaatindedir.  Bitcoin’in kurucusu 2008 yılında hayata geçirdiği projeye 2011 yılına kadar farklı sebeplerden dolayı bekletmiş ve bu nedenler araştırmalar sonucunda belirlenememiştir. Konuyla ilgili birçok teori ortaya atılsa da herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır. 2011 yılında tekrar yıldızı parlayan Bitcoin, Kripto para birimi olarak hayatımıza girmiştir. Piyasaya sürüldüğü gün çok fazla getirisi olmayan Bitcoin zaman içerisinde değerini kat be kat arttırarak yatırımcılarını çoğaltmıştır. Hatta fiilen işlem gören bazı markalar Bitcoin ile ödeme alacaklarını duymuşlardır. Bu sayede sistemi yetiştirilen Bitcoin, farklı hesaplar içermektedir. Bunlardan biri de Bitcoin cüzdanıdır.

Bitcoin cüzdanı tıpkı bankalarda olduğu gibi bir hesap cüzdanı işlevi görmektedir. Hesabınızın miktarını stoklamadan, var olan hesabınıza giriş yapabilmeniz için gereken bazı güvenlik aşamalarını depo eden, göndericinin ve alıcını karşılıklı olarak para gönderip almasını sağlayan, aynı zamanda bu sistemin dengede olmasını sağlayan Blockchain sistemi sayesinde kişilerin etkileşimde kalmasını sağlayan bir yazılım sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bitcoin cüzdanı ne işe yarar?


Bitcoin Blockchain olarak adlandırılan bu yazılımda yüz binlerce kişi farklı bilgilere sahip olmaktadır. Doğru bilgiye sahip olmak Bitcoin hesabınızın bulunması adına önemlidir. Çünkü Kripto para olarak da adlandırılan Bitcoin Blockchain para değerini depolanmaz. Aynı zamanda fiziksel olarak herhangi bir alanda bulunması da söz konusu değildir. Var olan bakiyenizin mevcut olarak görünmesi için Blockchain üzerinden işlem kaydı yapılmaktadır. Blockchain cüzdanlar para gönderme veya para alma gibi faaliyetleri yalnızca kişiye özel depolama sisteminde saklayan bir yazılım türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Gönderici, alıcıya kripto para olarak lanse edilen Bitcoin gönderdiğinde Bitcoin cüzdanınızda bulunan özel anahtar ile imzalanmış bulunmaktadır. Daha sonra Bitcoin cüzdanı olarak adlandırılan bu yazılımda genel anahtar ile eşleşme sağlanmaktadır. Eşleşme sağlandıktan sonra yapılan aktarım işlemi kabul edilmektedir. Sonuç olarak yalnızca kişiye özel olarak var olan anahtarlar tutulan kayıtlarından var olan ve yatırılan Blockchain, Bitcoin miktarını aynı anahtar vasıtasıyla işlem veya işlemler yapılabilen yazılımlar olarak belirlenmiştir. Bitcoin cüzdanı olarak adlandırılan yazılımlar bitcoinlerini depolamanın veya Bitcoin’lerin erişimlerini sağlanması için farklı cüzdan türlerine ayrılmıştır.

Kripto para olarak da adlandırılan Bitcoin ‘in üç farklı kategoride cüzdan üretimi vardır. Bunlar donanım, kâğıt ve yazılım olarak adlandırılmaktadır. Yazılım, mobil, masaüstü veya çevrimiçi olabilmektedir. Özellikle donanım olarak adlandırılan Bitcoin cüzdanları yazılım ve kâğıttan çok daha avantajlı olarak lanse edilmektedir. Donanım Bitcoin cüzdanlarında özel anahtarınız olarak adlandırılan sistem ve USB gibi cihazlarda depolanma özelliğine sahiptir. Diğer Bitcoin cüzdanlarına oranla daha fazla güvenlik avantajı sağlanan donanım Bitcoin cüzdanları avantaj bakımından üstünlük sağlamaktadır. Diğer Bitcoin cüzdanlarının da kendi içerisinde farklı avantajları vardır. Ancak Bitcoin cüzdanlarının içerisinde en avantajlı durumda olanı donanım cüzdanlarıdır. Kısa sürede yatırımcısına büyük meblağlarda kazanç sağlamasına yardımcı olan Bitcoin, geleceğin para birimi olarak lanse edilmektedir. Teknoloji çağının içinde bulunduğumuz bugünlerde bu ide, çok uzak görünmese de günümüzde kullanımı pek uygun değildir.

Merkez Bankaları bulunan ülkeler, Bitcoin ’in gelişimine ket vurabilmektedir. Finans konusunda dünya lideri olan ülkelerin Bitcoine yaptığı müdahaleler ve finans uzmanlarının yaptığı açıklamalar Bitcoin ‘in ivme kazanması için belirli bir süre beklenmesini destekler niteliktedir.