Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Cüzdan Tanımı


16.08.2018

Bitcoin Cüzdan Tanımı

İsminden de anlaşıldığı gibi Bitcoin cüzdanı, Bitcoin’leri elde tutmaya, göndermeye ve almaya yarayan bir platform uygulamasıdır. Bunu reel olarak içinde nakit dolu pahalı bir cüzdan olarak hayal edebilirsiniz ve yapısal olarak Bitcoin’i kullanmak için tek ihtiyacınız olan sistem gereksinimi budur. En çok kullanılan cüzdanlardan birisi olan akıllı telefon kullanan kullanıcıların tercih edilen cüzdanlarıdır. Bu cüzdanlar, sahip olan kişinin, uzun Bitcoin mevki konumlarını kısaca adreslerini kopyala/yapıştır sorunundan kurtarmak amacıyla QR kodları taramak için telefonun kamerasını kullanır. Bu cüzdanların masaüstü, dizüstü sürümü ya da tarayıcı tabanlı olanlarında da yer almaktadır. Sonuç olarak kullanıcılar için ara yüzler benzerdir; ancak özel anahtarlar, uygulamaların sistem algısını ve kullanıcı gizliliği gibi seçenekler ekstra farklılık gösterebilir. Bazı uygulamalarda, yer alan konum bazlı sistematik bitcoin algısı, güvenli bulut sistemi depolama uygulamaları, borsa irtibatları (bağlantıları), Altcoin meblağları gibi kullanıma değer katan özellikler bulunur.

Cüzdanların bazılarında yer alan merkezi sunucuları yani kullanan kişilerin, bir kullanıcı adı (genellikle e-posta adresi) ve şifre ile hesaplarını oluşturmaları yeterlidir klasik kurulum sistemi. Bunlar daha az etkili ve bilgisayar korsanlarına karşı daha dayanıksız, korunmasız oldukları için riskli olarak algılanmaktadır. Ayrıca, eğer bir kullanıcı merkezi bir cüzdan kullanıyor ise ve ayrıca şifresini unutur ise hesap genellikle kurtarılabilir. Diğer belirtilen cüzdanlar, cihazın kendisinde bulunan tüm kişisel bilgileri ve özel anahtarları bulut yöntemi ile depolar. Bunların bazıları 12 kelimelik tek bir “tohum” ifadesiyle cüzdan anahtarlarını üretir ve korurlar. Bitcoin Cüzdan bozulur yahut kaybolur, unutulur ise Tohum ifadesini hatırlaması başka bir sisteme yüklenmesini sağlar ama eğer hatırlatıcı anahtar kelimeyi ‘de unut ise ne yazık ki bir daha geri getirmesi kesinlikle olanaksızdır.

Bitcoin Cüzdan Korsanları

Akıllı telefon yahut masaüstü uygulamaların dışında gizlemek ve çevrimdışı saklamak istiyorsanız eğer kullanmanız gereken uygulamalardan en önemli olanlarından bir tanesi Ledger ya da Trezor gibi özel donanım cihazları kullanılabilir. Ayrıca bunları sanal korsanlara karşı da korumak için kayırt üzerine de aktarılabilir ve yazdırılan bilgiler saklanmaya imkân sunulmasını sağlayabilir sizler için. Bu cihazlar büyük oynayanlar için şirket sahipleri veya yüksek meblağ sahipleri için en uygun ideal yollardan biri olarak görülmektedir.

 

Bitcoin sahipleri yahut sizlerin deyimleri ile kullanıcıları artık çok fazla çeşitli cüzdan seçeneklerine ve ayrıcalıklarına sahipler ve her geçen gün bu seçenekler farklı farklı özellikler ile gelişiyor ayrıca artıyor. Ancak daha çok seçenek, daha temkinli olmayı gerektirir. Sahte Bitcoin algısı olan cüzdanları, rağbet edilen cüzdan ile birebir aynı görünümünü hatta aynısı gibi kopyası taklit edilebilir, ama aslında Bitcoin’leri çalmaya yarayan kötü yazılımları içinde barındıran cüzdanlar olarak karşımıza çıkabiliyor.