Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin'e Yatırım Yapmak - Yatırım İpuçları


18.06.2018

Bitcoin alım satımından dolayı pek çok kişi şanstan veya teknik analizden dolayı zengin olmuş veya yatırımlarını yüksek oranda artırmışlardır. Bu yatırımlar neticesinde pek çok “balina” diye tabir edilen büyük oyuncular da ortaya çıkmıştır. Bu balinalar az paralarla Bitcoin veya altcoin alım satımı yapan kişileri direkt olarak hedef alarak ellerindeki kripto paraları borsayı büyük oranda etkileyecek satış yaparak almaktadır. Balinalardan uzak durulması gerektiğini bilen tecrübeli borsa tüccarları ise bu hareketlerin doğasını anlayarak buna göre yatırım yapmaktadırlar. Bitcoin yatırımları küçük oyuncular için biraz zorlayıcı olsa da büyük oyuncular için oldukça önemli olmaktadır. Küçük oyuncular genelde birikimlerini kripto paralara çevirerek bu şekilde elinde tutmayı veya al sat yapmayı tercih ederken büyük oyuncular genelde büyük oranda yüksek al sat pozisyonları yaparak ellerindeki kripto para miktarını artırmaya çalışmaktadır.

Yatırım aracı olarak Bitcoin ve diğer altcoinler uzun zamandır tercih edilen bir yöntemdir. Kripto paralar ilk çıktığı zaman satın alarak yükseleceğini öngören kişilerin şu an milyoner olduğunu bilmekteyiz. Bir çoğunun bu tarz yatırımları nedeniyle oldukça zengin olduğunu ve kripto para borsalarında oldukça sözü geçer kişiler olduğunu görebiliriz. İnternet ortamında mizahi bir dille hepsinin bu yatırımlar sayesinde Lamborghini aldığı haberleri bile yayılmıştır. Yeni çıkan altcoinleri satın alarak bir yerde biriktiren insanların çoğu da bu şekilde oldukça varlıklı bir hale gelmiştir.

Genellikle teknolojisine inanan ve bu teknolojinin ilerde değerleneceğini öngören yatırımcılar bu kripto paralardan alarak ileride değerlenmesini beklemektedir. Küçük ölçekte bitcoin al sat yapan kullanıcılar ise bu tarz yönteme başvurarak bir yandan biriktirme yöntemiyle elindeki kripto paraları tutmaktadır. Yine bir internet mizahı olarak ortaya çıkan "HODL" kavramı da bunu açıklamaktadır. Bu komik isim, Bitcoin’in en büyük forumunda tüm parasını alım satımda kaybeden ve üstüne üstlük sevgilisi tarafından terk edilen sarhoş bir forum kullanıcısı tarafından İngilizce "HOLD" yani “Bekle” kelimelerinin yanlış yazılmasıyla kripto para topluluğu tarafından benimsenmiştir. Bu HODL kelimesi, al sat yapmayarak elinde sadece kripto para tutarak ilerde değerlendiğinde satanlar yani parasını hiç riske etmeyenlere verilen bir isim olarak kalmıştır.

bitcoine yatırım yapmak, bitcoin yatırım ipuçları

En iyi Yatırım Aracı


Bitcoin'e yatırım gözüyle bakan pek çok kullanıcı bu yatırımlarını genelde reelden döndürerek yapmaktadır. Evini veya arabasını satarak kripto paralara yatırım yapanlardan tutun, maaşından artırarak biriktirdiklerini kripto paralara yatıran pek çok insan ortaya çıkmıştır. Portföyünü oldukça geniş şekilde yayanlardan tutun sadece tek bir kripto para üzerinden alım satın yapan ya da HODL yapan pek çok insan vardır. Öncelikle yatırım yapmak isteyenlerin sistemi ve Bitcoin'in ne olduğunu en iyi şekilde anlaması ve ne amaçla kullanıldığını anlaması gerekmektedir. Öncelikle İngilizce veya Türkçe olarak Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun White Paper'ını yani Bitcoin'in teknik özelliklerini ve teknolojisini anlattığı makalesini okumak gerekmektedir.

Piyasa büyük ölçüde regüle olmadığından dolayı da spekülatif hamleler oldukça fazla olmaktadır. Bu nedenle paniğe kapılmak genel olarak kaybettireceği gibi düşünmeden ve analiz edilmeden yapılan hamleler de genelde kaybetmeye götürmektedir. Dikkatli davranmak ikincil koşuldur. Kaybetmeyi göze alamayacağınız ve yakın zamanda işinize yarayacak bir miktarı kripto paralara yatırmamanız en önemli üçüncü koşul olarak görülmelidir. Dördüncü koşul olarak da sermayenizin oldukça cüzi bir miktarını yatırmak hem sizin için hem de paranızın değeri için oldukça önemlidir. Etkili şekilde portföy oluşturulması da bu tarz spekülatif fiyat hareketlerinin etkisini kırmakta oldukça etkili olmaktadır. Bu tarz koşullarla daha iyi yatırımcı olabilirsiniz.