Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Hesap Açma Nasıl Yapılır


11.08.2018

Bitcoin Hesap Açma Nasıl Yapılır?

2008 yılında piyasaya sürülen ve tüm dünya tarafından kullanılan Bitcoin sanal para birimi veya Kripto para birimi olarak adlandırılmaktadır. Bir yazılım sonucu meydana gelen Bitcoin artan talepler üzerine bir logo ve para birimi görüntüsü oluşturulması sağlanmıştır. Bitcoin sayesinde hızlı değer kazanan paralar birçok kişiyi zengin etmiştir. Bankaların para transfer işlemleri sırasında komisyon kesmeleri sebebiyle piyasaya sürülen Bitcoin internet üzerinden yapılan para transferlerinde hesap işletim ücreti ve diğer hizmetler adı altında herhangi bir ücret kesilmesinin önünde engel olmuştur. Herhangi bir Merkez Bankasına bağlı kalmadığı için döviz kurlarından etkilenmeyen ve enflasyon ondan etkilenmeyen Bitcoin tüm dünya tarafından tercih edilmektedir. Bu durum da Bitcoin ‘de hesap açmanın nasıl olduğu ile ilgili soruları gündeme getirmiştir. Bitcoin cüzdanı olarak da adlandırılan sanal cüzdan güvenli bir şekilde para transferlerinin gerçekleştirilmesi için gereklidir. Bitcoin alımı veya satımı yapmak istiyorsanız mutlaka bir sanal cüzdanınızın olması gerekmektedir. Sanal paraları kullanmak, alım satım yapmak, borç vermek ya da bağışta bulunmak için öncelikle bir sanal cüzdanınızın olması gerekmektedir. Sanal cüzdan sahibi olduğunuz zaman bir adres ve özel bir anahtara da aynı zamanda sahip olmuş olursunuz. Bu adres sizin hesap numaranız gibidir.

Bitcoin hesapları yasal mıdır?


Bitcoin hesabı bulunan hesabınızın adresini başka bir kullanıcıya gönderdiğinizde bu kişinin size para aktarmasını sağlayabilirsiniz. Bu adresler kalıcıdır ve herhangi bir hükümet tarafından denetlenmemektedir. Tamamen sanal olduğu için birçok ülkede yasal boşluklardan yararlanarak ilerleyişini sürdürmektedir. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer almaktadır. Türkiye de bulunan yasal boşluk Bitcoin yatırımı yapılmasının önünü açmaktadır. Daha sonradan silinemeyen Bitcoin adresleri var olan hesap anahtarınızın unutulması durumunda herhangi bir fazladan güvenlik önlemi almadıysanız bu adreste bulunan Bitcoin ‘ler bir daha geri gelmemek suretiyle ulaşılamayacaktır.  Bu nedenle adresinizin anahtarını unutmamanızı öneririz. Adresinizi belirtildiği gibi bir hesap numarası olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ki bir bankadan mobil uygulamasında kullanıcı adı ve şifrenizi gidiyorsanız Bitcoine de adresinizi ve anahtarınızı giriyorsunuz. Bu anahtar sizin bankadaki gibi şifrenizdir ve üçüncü şahıslarla kesinlikle paylaşmamanız gerekmektedir. Bu nedenle adresinizin anahtarını kaybolmayacak bir şekilde not almanız gereklidir. Bu aşama son derece önemlidir.

Bitcoin hesabı açmanın yöntemleri nelerdir?


Bitcoin hesabı açmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Sıcak bir Bitcoin cüzdanı internet bağlantısı açık halde olan cihazlarda saklamış olduğunuz cüzdanlara verilen isimdir. Bu tarz cüzdanlarda fazlaca Bitcoin bulundurmamalısınız. Çünkü sıcak Bitcoin cüzdanları çalınması yani hacklenmesi mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla yatırım amaçlı olarak biriktirdiniz Bitcoinlerin yok olma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yerine masaüstü cüzdanları da tercih edebilirsiniz. Ancak bu cüzdanlar da bilgisayar korsanları tarafından hacklenebilir. Bu hacklenme durumunu bilgisayarınıza virüs göndererek gerçekleştirebilirler. Bu nedenle masaüstü cüzdan programınız her ne kadar güçlü bir anahtarla korunursa korunsun bilgisayarınızdan bir güvenlik programı bulunmadığı sürece Bitcoinlerinizi kaybetme ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu nedenle var olan masaüstü hesabınızda Bitcoinlerinize fazlaca bulundurmamanız önerilmektedir. Bunun haricinde web cüzdanları ve mobil cüzdanlar sayesinde de Bitcoin hesabı açabilirsiniz. Web cüzdanları kısa süreli kullanımlar için uygundur. Web cüzdanları aracılığıyla oluşturduğunuz adresi girebilirsiniz ve çok kısa bir süre içerisinde cüzdan oluşturma işleminizi tamamlayarak hesabınıza kullanabilirsiniz. Mobil cihazlarda ise akıllı uygulamanızda indirilen bir program aracılığıyla hesap açmanız mümkündür.

Mobil cüzdanınızı açtıktan sonra para transferi işlemlerinize devam edebilirsiniz. Soğuk ve kâğıt cüzdanlar Bitcoin hesabı açmak için diğer seçeneklerdir. En güvenilir Bitcoin hesabı soğuk cüzdanlar sayesinde açılmaktadır. Ancak bu cüzdanlarında kullanışlılığı uzun vadeli değildir.