Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin ile alışveriş nasıl yapılır


11.08.2018

Bitcoin ile alışveriş nasıl yapılır?

E-ticaretin yaygınlaşmasıyla beraber internet üzerinden alışveriş gittikçe popülarite kazanan ve yaygınlaşan bir hal aldı. Yakın zaman içinde tanınırlık kazanan kripto para birimlerinden olan bitcoin, tanınırlığı artıkça kullanım alanı da artan, biz insanlar için yeni nesil bir alım gücü oldu. Peki bitcoin ile neler alabiliriz bir bakalım. Bitcoin kullanımının ne kadar arttığını anlatmak için en uç örneklerden biri olan, bitcoin ile gayrimenkul alımından bahsederek başlayalım.

İngiliz yatırımcılardan olan Doug Barrowman ve Michelle Mone Dubai’ye 325 milyon dolarlık değerinde olan bir projeye yatırım yaptı. Projenin ilk adımında Bitcoin’le daire satışında bulunacaklarını duyurdular. İnşa edilecek bu yüksek değerdeki yatırımın gösterişli dairelerin 150 sinin Bitcoin’le satışları gerçekleştirildi. Gayrimenkul dışında Bitcoin’le satın alabileceğiniz şeylerin sınırı yok. Ev eşyalarından temel gıda maddelerine, ilaçtan eticaret sitesine kadar dilediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz. Peki, bitcoin ile alışveriş nasıl gerçekleştirilir?  

Öncelikli olarak bitcoin kripto paranın hala deneysel olarak varlığını sürdüğünü ve sanal ortamda kabul gördüğünü bilerek satın almak istediğiniz ürünün internet sitesinin bitcoin ödeme kabul edip etmediğini öğrenin. Daha sonra kullandığınız para birimine karşılık gelen bitcoin miktarını öğrenin. (Bitcoin miktarı sürekli değişen bir değere sahip olduğundan ödemeniz gereken miktarda iniş veya yükseliş gözlenecektir.) gerekli bilgileri siteye aktardıktan sonra ödeme seçeneklerinden bitcoin ile ödemeyi seçin. Daha sonra ödeme için sizi yönlendirdiği sayfadaki adres bilgilerini ve ödemeniz gereken miktarını bitcoin cüzdanınızla paylaşın. Bu adımların sonucunda bitcoin ile alışverişinizi tamamlamış olacaksınızdır. Alışveriş sonucu sahip olacağınız ürün kadar önemli ola şey alışveriş sırasında bitcoinlerinizin güvenliği. Güvenli bir alışveriş için bitcoinlerimizi nasıl güvende tutarız.

 

Alışverişte bitcoin kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle bilmelisiniz ki bitcoin ile yaptığınız hiçbir alışveriş ödeme de bulunduğunuz kişi tarafında geri ödeme kabul edildiği sürece cayma hakkına sahipsinizdir onun dışındaki durumlar da yapılan alışveriş ve ödemeler geri dönüşümlü değildir. Bu yüzden alışveriş yaptığınız kişi veya tüzel kişilerin güvenilir olması paranızın güvenliği için önemlidir. Bitcoinleriniz için başka güvenlik önlemleri ‘de almanız gerekebilir. Markete giderken yanınızda on bin dolar taşımanız eğer markette altından şeyler satılmıyor ise dışardan bakıldığında çılgınlık olarak görünebilir. Planlanmayan durumlar sonucunda paranızın güvenliği tehlike altına girebilir. Benzer bir durum olan bitcoin cüzdanınızda tüm bitcoinlerinizi saklamanız bitcoinlerinizin güvenliğini tehlike altına sokacaktır. Yapacağınız alışverişi karşılayacak kadar bitcoin cüzdanda bitcoin bulundurmak güvenlik için önemlidir.

Geriye kalan bitcoinlerinizi daha güvenli alanlarda saklamanız daha makbul olacaktır. Yedeği Güvenli bir yerde tutulan cüzdanınızın yedeği sizi bilgisayar arızalarından ve doğal hatalardan koruyabilir. Ayrıca yedeklediğiniz cüzdanınız şifrelerseniz hırsızlık durumlarına karşı cüzdanınızı korumuş olursunuz. Cüzdanınızı yedekledikten sonra Düzenli yedekleme yapmaya özen göstermelisiniz ki bütün Bitcoin adresleriniz yedeklemenizde güncel durumda olsun. Yedeklediğiniz cüzdanınız için birçok güvenli alan oluşturun bu sayede tehlikeye giren tek bir güvenli alan size daha az sorun teşkil eder. Cüzdanınızın güvenliği için bitcoin işlemlerinin özelliklerinden olan çoklu imza özelliğinden yararlanın. Cüzdandan para çıkışı işlemlerinde en az beş üyenin üçünden imza isteyerek para çıkışını hırsızlığa karşı koruyor. Ve en önemlisi kullandığınız Bitcoin yazılımının son güncellenmesini kullanmaya dikkat edin.

Bu sayede önemli stabilizasyon ve güvenlik revizyonlarına sahip olursunuz. Güncelleştirmeler sorunları önleyebilir, yeni ve işe yarar özellikler barındırabilir cüzdanınızı güncel tutarak bunlardan yararlanmak ve cüzdan güvenliğini sağlamak sizin elinizde. Bilgisayar ve telefonunuzdaki diğer tüm yazılımların son güncellemelerini kullanmak cüzdanınızın şartlarını güvenli yapar.