Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Nasıl Kazanılır


11.08.2018

BITCOIN NASIL KAZANILIR

Para transferleri sırasında bankaların yaptığı sınırlandırmalar sanal para birimlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bankalar gönderici ve alıcı arasında bir köprü görevi görmektedir. İnternet ortamında para gönderilmesi durumunda hesap işletim ücreti ve diğer isimler adı altında ücret kesintisi yapılmaktadır. Bu meblağlar küçük olarak görülse de internet üzerinden zahmetsizce yapılan işlemlere para ödenmesi kullanıcıların dezavantajınadır. 2008 yılında bankaların kestiği komisyonlara karşı çıkan Bitcoin projesi 2011 yılına kadar bekleme süresi içerisinde girmiştir. İnternet üzerinden yapılan para transferlerinde komisyon alınmaması görüşünde olan Bitcoin kurucusu bu düşüncesini destekleyen kişiler tarafından Bitcoin geliştirilmesi sağlanmıştır. Ancak Bitcoin kurucusu 2011 yılında yayınladığı bir mesajla Bitcoin’de ki haklarını devrettiğini açıklamıştır. O günden bugüne kurucu hakkında hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Hatta ve hatta kurucunun cinsiyeti dahi bilinmemektedir.

Tüm sır perdelerinin arkasında neler olduğu çok konuşulmuş ve uzun yıllar boyunca tartışılmıştır. 2008 yılından bu yana popülerliğini sürekli olarak artıran ve dünyanın dört bir yanından kullanımı yaygınlaştıran Bitcoin sanal para birimi olarak adlandırılmaktadır. Somut olarak herhangi bir değer sunulmamıştır. Sistem tamamen dijital üzerinden kurulur. Bu Bitcoinin birçok avantaja sahip olmasını sağlamıştır. Örneğin Bitcoin gönderimi yaparken kişinin herhangi bir ücret ödemesine gerek kalmamıştır. Belirli bir Merkez Bankasına sahip olmadığı için değeri diğer para birimlerinin kurlarındaki artış ve azalışlara göre değişmemektedir. Kendi değerini oluşturan Bitcoin çok kısa bir süre içerisinde değerini yüzlerce, hatta binlerce kat artırmıştır.

Bitcoin’in dezavantajı var mı?


Ancak bu avantajın yanı sıra bazı de bazı dezavantajları da vardır. Örneğin fiziksel bir şubesi bulunmadığı için aynı zamanda somut olarak bir para elde edilmediği için Bitcoin’in kapanması veya sisteminin çökmesi durumunda muhatap alınacak herhangi bir kişi bulunmamaktadır. Buna rağmen Bitcoin’in popülerliği her geçen gün artmaktadır. Hatta bazı yatırımcılar var olan gayrimenkullerini veya diğer değerli eşyalarını satarak birikimlerini Bitcoine yatırmışlardır. Kısa süre içerisinde değerine değer katan Bitcoin yakın zamanda hızlı diğer kaybedişi nedeniyle piyasadaki güvenirliğini sarsmıştır. Tüm dünyadaki finans uzmanları bu konuda ikiye ayrılmıştır. Bazı uzmanlar Bitcoin’in yatırılması gereken ve her gün değer kazanan, çökmeyecek bir sistem üzerine kurulan bir yazılım olduğunu iddia etmiş, bazı uzmanlar ise temeli olmayan ve çökmeye yüz tutmuş bir yazılım sistemi olduğunu ifade etmiştir. Tüm bu tartışmaların ışığında bazı uluslararası markalar Bitcoin ile ödeme alınacağını duyurmuştur. Bu sayede kişi Sanal Para yardımıyla somut bir şey satın alma hakkı kazanmıştır. Bitcoin herkesin dilindedir ancak içeriği çok fazla bilinmemektedir.


Bitcoi’nin içeriği nedir?


Diğer hiçbir para birinin birimine benzemeyen Bitcoin tasarımı nedeniyle maksimum 21 milyon üretim kapasitesi bulunmaktadır. Kurucusu hakkında geliştirilen spekülasyonlar devam ederken bir üniversitede akademisyen olan bir kişinin kurucu olabileceği üzerinde durulmuştur. Kurucusu her kim olursa olsun değerli banka piyasalarını bir anda altüst eden Bitcoin bazı ülkeler tarafından da reddedilmiştir. Bu ülkelerin arasında Türkiye de bulunmaktadır. Günümüz itibariyle yüzde ellinin üzerinde değer artışı sağlayan Bitcoin değerine değer katmaya devam etmektedir. Bitcoin madenciliği olarak adlandırılan Bitcoin kazanımı ise uzmanlık gerektiren bir konudur. Matematik bilgisi iyi olan kişilerin Bitcoin madenciliğinde görece daha iyi olacağı ifade edilmektedir. Programlama konusunda uzman olan kişiler Bitcoin ile işlem yapma konusunda daha ayrıcalıklıdır. Kendi Bitcoin’lerini toplamak isteyenler zor olan bu işlemi matematiksel işlemler aracılığıyla çözümlemek durumundadır. Bitcoin madenciliği olarak lanse edilen bu işlem ödül toplamak ve doğru ve hızlı hesap yapılmakla doğru orantılıdır. Tüm dünyadaki bireylerin bir araya gelerek yatırım yaptığı Bitcoin rekabetçi bir piyasadır. Bu nedenle Bitcoin ile ilgili danışmanlık firmaları kurulmuştur. Çünkü tek başınıza Bitcoin madenciliği yapmanız pek mümkün görünmemektedir.

Bitcoin ile bilgisayar ilişkisiBitcoin madenciliği bilgisayarın ana ekranı ile uyumludur. Bilgisayarın ekran kartı kuvveti Bitcoin madenciliği performansını arttırmaktadır. Aynı zamanda Bitcoin havuzu denilen bir sistem de bulunmaktadır. Bu havuza dahil olarak yani farklı kullanıcılarla bilgisayarların güçlerini birleştirerek Bitcoin yatırımcısı olabilirsiniz. Bu havuzda kazanmanız durumunda kazanılan Bitcoin’de ki belirli bir yüzde havuz operatörü tarafından alınmaktadır. Aynı zamanda Bitcoin kazanmanın farklı bir yolu ise Bitcoin’leri gerçek parayla satın alarak yatırım yapmanızdır. Bitcoin yatırımı yapmak için Bitcoin cüzdanı olması gerekmektedir. Bitcoin’in enflasyon riski düşüktür. Yani, gerçek paradaki artışla eşdeğerdir. Bitcoin sistemi sonsuz bir sistem değildir. Her şeyin olduğu gibi bu sisteminde bir sonu vardır. Bu nedenle sonunu bir ürün olduğu için enflasyon riski yok denecek kadar azdır. Ayrıca hükümetlerin para birimleri değer kaybetmekte veya çökebilmektedir. Bitcoin’de herhangi bir hükümete bağlılık olmadığı için bir çökme meydana gelmeyecektir. Aynı zamanda Bitcoin’ler sanal oldukları için taşınması oldukça kolaydır. Milyonlarca Bitcoin sahip olsanız dahi bir hafıza kartında depolamanız mümkündür. Ayrıca Bitcoin’ler takip edilemezler. Bitcoin yatırımında arkanızda herhangi bir iz bırakmazsınız. Bu bilgiler Amerika dahil olmak üzere hiç kimse tarafından takip edilemez. Bu sayede vergi muafiyeti; daha doğrusu olmayan vergiden yararlanmış olursunuz.