Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Nasıl Satılır


11.08.2018

Bitcoin Nasıl Satılır

Bitcoin, 2008 yılında Bir yazılım olarak geliştirilmiş ve bankaların para transferleri sırasında aldıkları komisyona karşı olarak üretilmiştir. Kurucusu 2008 yılında sadece mesai saatleri içerisinde para transferine izin veren, ancak mesai saatleri dışında gönderilmesine müsaade edilmeyen yurt dışına yapılacak olan para transferinde ise yaklaşık bir hafta sürenin beklenilmesine sebep olan sisteme karşı olarak hazırladığı yazılımı piyasaya sunmuştur. Piyasaya sunulduğu günden bugüne değeri kat be kat artan Bitcoin, yıllar içerisinde değerini arttırmıştır. Herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadığı için döviz kurlarından ve enflasyonda da etkilenmeyen Bitcoin’in zaman içerisinde farklı değerlere sahip alt coinleri de piyasaya çıkmıştır. Kripto para birimi veya sanal para olarak da adlandırılan Bitcoine sahip olmak için adres adı verilen bir cüzdan açmanız gerekmektedir. Tamamen sanal olarak oluşturulan bu cüzdan şifre görevi gören bir anahtar ile korunmaktadır. Bu anahtar sayesinde hesabınıza giriş yapabilir ve Bitcoin alıp satabilirsiniz. Bitcoin alım satımında merak edilen soruların başında ise atılması gereken adımlar gelmektedir.

Bitcoin satış aşamaları
Bitcoin satmak için öncelikle bir Bitcoin hesabınızın yani adresinizin olması gerekmektedir. Bu adreste istek Kripto para olarak adlandırılan bir bütçenizin bulunması gerekmektedir. Anahtarı girip hesabımızı açtıktan sonra satmak istediğiniz Kripto parayı satmak için kolay alış satış sayfasına gitmeniz yeterlidir. Bu sayfada Bitcoin ve Altcoinleri alıp satmanız mümkündür. Satışı Türk Lirası üzerinden yapacaksanız satmak istediğiniz Türk Lirası miktarını girmeniz gerekmektedir. Daha sonra yapmanız gereken tek şey üzerinde saat yazan butona tıklamaktır. Bu sayede en ideal değer üzerinden kendinize ait bitcoin satılmış olacaktır. Kolay alış satış bölümünün yanı sıra gelişmiş alış satış bölümü de mevcuttur. Bu bölümde satmak istediğiniz Bitcoine istediğiniz fiyat üzerinden alışverişinizi tamamlamanız sağlamaktadır. Bu sistemde komut vererek sistemin otomatik olarak Bitcoinlerinizi ve diğer altcoinlerinizin satılmasını sağlayabilirsiniz. Bu bölümde ise öncelikle sisteme girerek istediğiniz komut türünü seçmeniz gerekmektedir. Ethereum, Bitcoin veya diğer altcoin miktarını yazdıktan sonra satmak istediğiniz miktarı belirtmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu sistem otomatik olarak satışı gerçekleştireceği için duruma emriyle hangi fiyatta sınırlandırılmasını gerektiğini yazmanız gerekmektedir. Sistem otomatik olarak en ideal fiyat üzerinden satış işlemini gerçekleştirecektir. Tüm hizmetler otomatik olarak hesaplanmaktadır.

Bitcoin ‘de kuşak farklılıkları
Y kuşağı Bitcoin yatırımında Z kuşağına göre daha geri planda durmaktadır. Kendilerini güvence altına almak isteyen Y kuşağı Bitcoin yatırımı için henüz erken olduğunu düşünmektedir. Bitcoin kazanmanın yollarından biri olan gerçek para yatırmadır. Bu seçenek, Y kuşağının Bitcoin elde etmedeki seçeneklerinden bir tanesidir. 1 Bitcoin kazanmak için gerçek parayı yatıran kişiler karşılığında sanal para olan Bitcoine sahip olabilmektedir. Bitcoin herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadığı için değerini her geçen gün arttırmaktadır. Bu durumun bazı riskleri olsa da geleceğin para birimi olacağı aşikârdır. Bankaların para transferleri sırasında komisyon kesmesi, mesai saatleri dışında para gönderim yapmaması, yurt dışında yaşayan bireylerin farklı bir ülkeye para göndermek istemesi durumunda yaklaşık 1 hafta süren işlem süreçleri beraberinde Bitcoin gibi Kripto para birimlerinin meydana gelmesini sağlamıştır. Bitcoine yatırım yapanların kazandığı gözler önüne serilmiştir. Zaman zaman değerinde düşüşler yaşayan Bitcoin gideceğin para birimi olmasının engelleyeceği öngörülmemektedir. Türkiye'de Bitcoin ile zengin olan birçok kişi vardır.

Ancak bu kişiler yatırılan Bitcoinlerin bir kısmını adres adı verilen hesabında tutmakta bir kısmı ise gerçek Türk Lirası cinsinden değerlendirmektedir. Bu şekilde temkinli ilerlemek en verimli Bitcoin yatırım yapılması için uygun olacaktır.