Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Ne Zaman Çıktı


15.08.2018

Bitcoin Ne Zaman Çıktı?

2008 yılında, bankaların para transferleri esnasında göndericiye yüklediği komisyon ücretlerine karşı olarak geliştirilen bir yazılımın devşirilmesi sonucu ortaya çıkan Bitcoin, yıllar içerisinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir sistem haline geldi. Piyasaya sunulduğu günlerde birkaç dolar yatırım yapan kişiler, günümüzde milyon dolarlara sahip olmaktadır. Herhangi bir merkez bankasına bağlı olmayan, bu neden ile döviz kurlarından etkilenmeyen ve hükümetler tarafından sınırlandırılamayan Bitcoin, yatırımcısına oldukça yüksek meblağda kazanma fırsatı sunmaktadır. Bitcoin, genel olarak sanal para birimi olarak adlandırılmaktadır. Kripto para olarak da lanse edilen Bitcoin sahibi olmak için öncelikle bir hesap cüzdanı işlevi gören adrese sahip olmanız gerekmektedir. Tıpkı bankalarda olduğu gibi bu adresler kişiye özeldir ve anahtar adı verilen bir şifre ile giriş sağlanmaktadır. 2008 yılında ortaya çıkan Bitcoin’in duyulması için bir yıl kadar beklemesi gerekildi. 2009 yılında yatırımların ivme kazandığı Bitcoin’in kurucusu hakkında farklı teoriler üretilmiştir. Başlangıçta sadece bir yazılım olan Bitcoin, kurucusu tarafından geliştirilmiş ve 2011 yılında farklı yatırımcılara devredildiği duyurulmuştur.

Bitcoin nasıl bu kadar popülerleşti?


Bitcoin’in bu kadar popüler hale gelmesindeki sebep, herhangi bir merkez bankasına bağlı olmamasından kaynaklanmaktadır. Farklı ülkelerdeki para birimleri birbirlerinden etkilenmektedir. Ancak Bitcoin’de böyle bir durum söz konusu değildir. Bitcoin sanal parasının değerini kendisi belirlemektedir. Aynı zamanda Bitcoin ile yapılan transfer işlemlerinden herhangi bir ücret kesintisi alınmamaktadır. Bankalar, mesai saatleri dışında para transferi yapılmasına müsaade etmemektedir. Bitcoin ile bu problem de bertaraf edilmektedir. Bitcoin sayesinde 7 gün 24 saat dünyanın her neresinde olursanız olun herhangi bir ücret ödemeden para transferi yapmanız mümkündür. Bu noktada unutulmaması gereken şey Bitcoin’i yurt dışına göndermek istediğinizde göndereceğiniz ülkede bir banka hesabınızın bulunması gereklidir.

Bitcoin’i nasıl kazanabilirsiniz?


Bitcoin sahibi olmak için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin başında hesap cüzdanı açmanız gerekmektedir. Adres adı verilen hesap cüzdanını açmak tamamen ücretsizdir. Bu hesabı açtıktan sonra sadece size özel olarak bir anahtar verilecektir. Bu anahtar bir şifre görevi görmektedir. Şifrenizi unutmanız durumunda tekrar Bitcoin hesabına giriş yapmanız mümkün değildir. Şifrenizi unutmanız Bitcoinlerinizin deyim yerindeyse uçmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle şifrenizi güvenli olabilecek bir yere kaydetmenizi önermekteyiz. Bitcoin kazanmanın yolları arasında faiz ile Bitcoin kazanmak ilk sırada gelmektedir. Var olan Bitcoinlerinizi faize vererek yeniden Bitcoin kazanmanız mümkündür. Aynı zamanda tip usulüyle de Bitcoin kazanmak mümkündür.

Tip, yani bahşiş her zaman uygulanan bir durum değildir. Ancak bir kişinin tarafınıza bahşiş olarak Bitcoin göndermesi mümkündür. Kumar ve borsa yoluyla da Bitcoin kazanmak mümkündür. Tasvip edilmese de bazı kişiler Bitcoin kazanmak için bu dolara başvurmaktadır. Kendi Bitcoininizi oluşturabilirsiniz. Bitcoin madenciliği adı verilen bu yöntem sayesinde sıfırdan bir Bitcoin oluşturabilirsiniz. Bu yöntem uzmanlık derecesinde matematik bilgisine ve uzun mesai saatleri harcamanıza neden olmaktadır. Herkes sıfırdan bir Bitcoin yapamaz. Bazı iş yerleri ödemelerini Bitcoin üzerinden yapmaktadır. İşverenler çalışanların maaşlarını Bitcoin olarak ödemektedir. Bu da Bitcoin kazanmanın farklı bir yoludur.

Finans uzmanları ne diyor?


Finans uzmanları Bitcoin konusunda iki ayrılmıştır. Bazı Finans uzmanları Bitcoin’in değeri her geçen gün artan bir maddi değer olduğunu belirtmiş, bazı finans uzmanları Bitcoin’in dayanağının olmadığını söylemiştir. Bitcoin yazılımı kaldırıldığında bu durumun gerçeğe dönüşme ihtimali vardır. Yani çok büyük yatırımlar sayesinde Bitcoin biriktirmiş olabilirsiniz ancak yazılımda gerçekleştirilen bir değişiklik nedeniyle her an Bitcoinlerinizin yok olma riski bulunmaktadır.