Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Nedir Ne İşe Yarar


09.08.2018

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından icat edilmiş ve geliştirilmiş olan, bu geliştirmeler sonucunda üretilmeye başlanmış olan dijital bir para birimidir. Nakit paraların aksine hiçbir yere bağlı değildir. Yani herhangi bir banka, devlet, kurum ya da kuruluş ile bağıntısı bulunmamaktadır. 

Teknolojinin gelişmesi ile beraber artık her şeyin internet ve dijital platformlar üzerinden yapıldığı bu çağda, çağın gereksinimlerine ayak uydurmak adına geliştirilmiş olan bir para birimi olan Bitcoin sayesinde artık sadece ödemelerin değil para biriminin de dijital olacağı öngörülmüştür. Ancak üretilmeye başlanmasının üzerinden çok zaman geçmemiş olması ve adını bile henüz duymamış insanların mevcut olması sebebiyle gerekli yükselişi sağlaması için bir süre daha beklemek gerektiği gibi bir durum söz konusudur.

Bu bekleyiş sırasında Bitcoin’e rakip olabilecek dijital temelli para birimlerinin üretimi mevzubahis olmuş ve aralarındaki farklar şimdiden tartışılmaya başlanmıştır. Bitcoin, nakit paralardan ve kredi ile banka kartlarından farklı olarak, sadece dijital şekilde sahip olunabilen bir para birimidir. Bu da akıllara güvenlik durumunun ne derecede olduğunu getirmektedir. Bu konuda şu şekilde bir açıklama yapılabilir: Bitcoin sistemi harcama yapılan, dijital cüzdana ve dijital hesaplara giren ve çıkan Bitcoin kayıtlarını tutan, sağlam bir şifre veri tabanına sahip olan bir sistemdir. Bu sebeple, eğer şifre kaybı ya da dijital cüzdanın çaldırılması veya kaybedilmesi gibi bir durum söz konusu değil ise güvenlik açısından oldukça sağlam bir ara yüze sahiptir.

Bu ve bunun gibi birçok güvenlik önlemine sahip olan Bitcoin sisteminin nasıl işlediğinin bazı insanlar tarafından bilinmemesi ve vizyonu hakkında herhangi bir bilgiye sahip olunmaması durumunda tedbirli yaklaşımlara şahit olmak, güvensiz düşüncelere sahip olan insanların mevcut olduğunu biliyor olmak oldukça doğal gelmektedir. Bitcoin hakkında diğer bir merak konusu ise nasıl alınacağı ve nasıl birikim yapılacağıdır. Birikim yapmak için satın alınan Bitcoin, dijital olarak internet üzerinden oluşturulan bir cüzdanda ya da dijital Bitcoin hesabında saklanmaktadır.

Nakit para ya da kredi ve banka kartları gibi cepte ya da çantada taşınmamaktadır. Ancak bir bellek kartı yardımıyla insanlar yanlarında bulundurabilir ve bellek kartını dijital cüzdan kılıfı şeklinde düşünebilirler. Bu sayede internet erişimi olmadan bile, bellek kartında bulunan coinleri kullanmak olanaklar dâhilindedir. Gelişmeye devam eden, kullanım alanları hakkında yenilikler ve geliştirmeler yapılan dijital para birimi Bitcoin, öyle görünüyor ki ilerleyen zamanlarda da varlığını kanıtlamaya devam ederek koruyacaktır. Hatta geliştirmeler sonucunda yatırım ve birikim alanları da genişlediği takdirde birçok kişinin dijital para piyasasına atılmasını sağlayacak gibi görünmektedir. Zamanla, yeni rakipleri ile ilgili durumların da netlik kazanıp kazanamayacağı ve hangisinin daha çok tercih edilen bir dijital para birimi olarak piyasada sağlamlığını kanıtlayacağını öngörmek de kolay görünmemektedir.

Bitcoin Kullanımı Ve Avantajları

Bitcoin kullanımı birçok kişinin kafasında hala soru işaretleri yaratmaktadır. Bitcoin kullanımının avantajlarının ve dezavantajlarının neler olduğu, bu avantajların ve dezavantajların nasıl sonuçlar meydana getirdiği en çok merak edilen konulardan biridir. Bahsi geçen dijital para biriminin avantajları şu şekilde sıralanabilir: Bitcoin ‘in en büyük avantajı taşıma sıkıntısı olmamasıdır. Yüksek miktarda Bitcoin taşımak istenildiği takdirde bile hafıza kartı gibi dijital depolama belleklerinde rahatlıkla taşınabilir. Diğer bir avantajı, nakit paralarda olduğu gibi değer kaybetme, çöküş durumlarının yaşanması ve bu nedenle para kaybetme ihtimali oldukça minimaldir. Bunun sebebi nakit paralar gibi enflasyon ve benzeri durumlar neticesinde değer kazanan ya da kaybeden ve hükümetlere, kurumlara ya da kuruluşlara bağlı olarak işleyen bir para birimi olmamasıdır. Söz konusu avantajlardan bir diğeri ise takip edilebilen bir para birimi olmamasıdır. Nakit paralara işlenen seri numaraları, girdi çıktı işlemlerinin kayıt edilmesi gibi takip edilmeye açık bir para birimi değildir. Bu sebeple harcamaların, sahip olunan Bitcoin varlığının ya da Bitcoin aracılığıyla yapılmış olan alışverişlerin kaydı tutulmaz ve bunlar için herhangi bir kuruma, kuruluşa ya da devlete ödeme yapmak zorunda kalınmaz. Diğer önemli avantajlardan biri de Bitcoin ‘in kullanılmakta olan nakit para birimleri gibi enflasyon riski taşımıyor olmasıdır. Çünkü kullanılan nakit paralar bir döngü halinde sürekli ve seri olarak üretilmektedir ve bu üretimler devletler tarafından belirtilen talep artışı doğrultusunda yapılmaktadır ve bu da paranın enflasyon oranını arttırmaktadır. Ancak Bitcoin için bu durum söz konusu değildir. Çünkü Bitcoin ’in enflasyon artış riski taşıyor olması için, talep artışına ya da azalışına göre üretiliyor olması gerekmektedir. Ancak Bitcoin üretimi için belli bir sınır vardır ve bu sebeple döngü haline girmiş bir üretim söz konusu değildir. 

Bitcoin Kullanımı Ve Dezavantajları

Bitcoin kullanımı ile ilgili mevcut durumda avantajlar olduğu gibi dezavantajlar da vardır. Bu dezavantajlar da şu şekilde sıralanabilir: İlk ve en önemli dezavantaj, Bitcoin kullanımı henüz yaygınlaşmış durumda değildir. Bitcoin kullanım alanları geliştirilme aşamasında olsa da henüz yaygın bir kullanım durumu söz konusu değildir. Bitcoin alan insanların en büyük amacının yatırım yapmak olduğu düşünüldüğünde sınırlı kullanım olması en büyük dezavantaj durumunda kendini göstermektedir. Diğer bir dezavantaj ise akıllarda soru işaretlerine yer veriyor olmasıdır. Çünkü Bitcoin üretimleri başladığından beri sık sık adından söz ettirdi ve değerinin yükselmesi ile yatırım düşünen, birikim yapmak isteyen birçok insanın düşüncelerinin odak noktası oldu. Ancak bu kadar çabuk değer kazanmış bir dijital para birimi akıllara aynı hızla değerini kaybedip kaybetmeyeceği düşüncelerini getiriyor. Bu sebepten dolayı güven kazanmak konusunda zorluklar bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Dezavantajlardan bir diğeri ise kaybedildiği takdirde yerine konamayacak olduğu gerçeğidir. Mevcut Bitcoin hesabı ya da internet aracılığı ile sahip olunan ve Bitcoin birikimi yapılmakta olan dijital cüzdanlar çalındığı, herhangi bir kişinin eline geçtiği ya da herhangi bir sebepten dolayı kaybedildiği takdirde tüm bunları tekrar geri almak için kurulmuş ve kullanılmakta olan bir sistem mevcut değildir. Bu sebeple güven açıklığı oluşturan Bitcoin, birçok insanın çekinerek yaklaştığı ya da hakkında tereddütleri olduğu bir para birimidir. Avantajlar kısmında bahsi geçmiş olsa bile Bitcoin para biriminin takip edilemiyor olması dezavantaja dönüşen bir durum olmaktan da geri kalmamıştır. Çünkü takip edilemeyen kelime öbeği, herhangi biri tarafından duyulduğunda akla ilk gelen şey tehlike ve suç meyilli olmaktır. Bu sebeple, takip edilmesi olanaksız bir para birimi karanlık işlerin aracı olabilir ve böylece hiç kimse tarafından fark edilemeden suç dünyasının yeni ödenek aracı durumuna gelebilir. Diğer önemli bir dezavantaj ise insanların Bitcoin almaktan ve satmaktan yana yaşadıkları sıkıntılardır. Güven açıklığı yaratıyor olması, herkes tarafından tanınan dijital bir para birimi durumunda gelmemiş olması, taşıdığı risklerin insanları endişelendirmesi ve bu sebeple Bitcoin almak ya da satmak konusunda tedirgin olmaları, kısıtlı kullanım alanı mevcut olması gibi sebepler nedeniyle değiş tokuş yapmak ya da satın almak ve satışını yapmak zordur. 

Tüm bu avantajlar ve dezavantajlar göz önüne alındığı takdirde Bitcoin ile ilgili soru işaretleri ve tartışmalar bir süre daha varlığını koruyacak gibi görünmektedir.