Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Nedir ve Nasıl Üretilir


15.08.2018

Bitcoin Nedir ve Nasıl Üretilir?

Döviz kurlarına olan bağımlılık teknolojinin gelişmesiyle birlikte beraberinde farklı para birimlerinin meydana gelmesini sağlamıştır. Sanal para birimi olarak üretilen Bitcoin son 5 yılda çok büyük ivme kazanmıştır. Başlangıçta küçük değer yükselme oranları ile ivme yakalayan Bitcoin zaman içerisinde değerini yüzlerce kat katlayarak arttırmıştır. 2008 yılından bu yana bankacılık sektöründeki problemlerin giderilmesi yönünde geliştirilen Bitcoin, piyasaya sürüldüğü günden bugüne farklı bir algoritma yaratmıştır. Yurt dışı kaynaklı olan Bitcoin, 2010 yılına gelindiğinde üreticisinin ortadan kaybolmasıyla sessizliğe büründü. Ancak üretici, 2011 yılında bir mesaj yayınladı. Yayınladığı bu mesajda Bitcoin ile ilgilenmeyeceğini ve ürettiği bu projeyi başkalarına devredeceğini söyledi. 2011 yılında yayınladığı mesaj sonrasında bir daha hiç kimsenin haberi alamadığı kurucunun cinsiyeti dahi bilinmemektedir. Kurucu hakkında onlarca teori geliştirilmiştir.

Hakkında birçok teori üretilmiştir. Ancak bu iddialar bir teori olarak kalmıştır. Kurucunun piyasadan çekilmeden önceki önerileri ise şu şekildedir; kendisi şunu ifade etmiştir, bir kişiye para göndermeye çalıştığınızda aracı olan bir kanalı kullanmak durumundayız. Bu aracı kanal her zaman bir bankadır. Havale olsun, EFT olsun her ne gönderiyor olursak olalım banka bu gönderim işleminden belli bir miktarda ücret almaktadır. Ayrıca, gönderdiğiniz bu meblağı alıcıya anında teslim etmemektedir. Mesai saatleri dışında gönderdiğiniz ücretler ertesi gün mesai saatleri içerisinde yatırılmaktadır. Hatta ve hatta eğer meblağ yurt dışına yatırılacaksa iletilen paranın alıcıya ulaşması yaklaşık 1 hafta sürmektedir.

Kurucu ne yapmak istedi?


Bitcoin kurucusu oluşturduğu sistemde alıcıyla gönderici arasında aracılık yapan bankanın komisyon kesmemesi gerektiği ile ilgilendi. Kurucu, internet üzerinden gönderilen meblağlar üzerinden komisyon kesilmemesi görüşündeydi. Kendisi internet üzerinden gönderilen meblağlarda bankaların kestiği komisyonun kaldırabileceğini belirtmekte ve gönderimin tamamen ücretsiz olabileceği kanaatindeydi. Aynı zamanda para göndermek için kısıtlı olan zamanı sınırlandırmak gerektiğine inanan kurucu, zaman kavramının yok edilebileceğini söylüyordu. Yani, mesai saatlerine bağlı kalmadan istenilen saatte dünyanın hangi noktasında olursanız olun istediğiniz kişiye para gönderimi yapabileceğinizi iddia ediyordu. Bu gönderimi yaparken araya bir araca sokmak niyetinde değildi. Direkt olarak bankaları devre dışında bırakarak ödemenin gerçekleştirebileceğinizi söylüyordu.

Tüm bu öneriler dikkate alındı var olan projenin bazı bölümleri düzeltildi, yeni eklemeler yapıldı. Kısacası revize edilerek Bitcoin çılgınlığının başlamasını sağlandı. Bir deney olarak başlatılan ve geçmişi çok da uzak olmayan Bitcoin herhangi bir bankaya bağlı olmadan ve herhangi bir kurum veya kuruluş ile ilişkisi olmayan, aynı zamanda hangi ülkede iseniz o ülkenin para birimi ile alışverişi gerçekleştirilebilen, araya komisyoncu koymadan para gönderimi yapılabilen dijital bir para birimi olarak adlandırılabilir. Global piyasada dolar ve avroya rakip olarak gösterilen Bitcoin, BTC kısaltması ile lanse edilmektedir.

Bitcoin kâğıt paranın alternatifi olur mu?


Bitcoin, kâğıt paranın alternatifi olup olamayacağı uzun süren tartışmalara neden olmuştur. Bitcoin’in parlak bir geleceği olduğu şüphesizdir. Teknoloji çağında olduğumuz bu dönemde kâğıt paranın yok olup bunun yerine dijital paranın yükselmesi öngörülebilirdir. Ancak 2018 yılında bu fikrin henüz filizlenme aşamasında olduğu söylenmelidir. Günümüz koşullarında Bitcoin’in tüm dünyada yaygınlaşması öngörülmese de gelecekte çok büyük bir değer olacağı aşikârdır. Bilim kurgu filmlerinden çıkmışçasına bir anda herkesin bilip bilmeden yatırım yaptığı Bitcoin, ani değer artışı ve azalışları nedeniyle henüz tam olarak güvenilmeyen bir değerdir.

Herhangi bir bankaya bağlı olmadığı için para kaybının tamamının gerçekleşmesi durumunda muhatap bulunamayacak olması Bitcoine yatırım yaparken tedbirli olunmasına neden olmuştur.