Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoin Resmi Olarak Kullanıldığı Ülkeler


10.10.2018


Bitcoin, 2008 yılı itibari ile ülkelerin para birimleriyle alınıp satılan, dijital para birimi olarak ortaya çıkmıştır. Bitcoin, yıllar içinde değer kazanmıştır. Bu da bitcoin alıcı sayısının artmasına neden olmuştur. Yatırım aracı olarak kullanılan bu para birimi resmi kuruluş ya da bankalar gibi kurumlarla bağlantılı değildir. Bitcoin para biriminin yasal olduğu ülkeler vardır. Zira bitcoin değer kazanma konusunda çok büyük yükseliş göstermiş bir para birimidir. Bunun yanı sıra bitcoin bazı ülkeler tarafından yasal görülmemektedir.

 Türkiye'de Bitcoin

 Ülkemizde bitcoin durumuna bakıldığında yasalar çerçevesinde bu para birimine bir yasak getirilmemiştir. Dolayısıyla; yasa dışı bir para birimi değildir. Bunun yanı sıra ülkemizde bu para birimine ilişkin bir düzenleme ya da yasa da bulunmamaktadır. Ülkemizin bazı illerinde pek çok firma bitcoin ile alışveriş yapmakta ve faaliyette bulunmaktadır.

 Bitcoin Para Biriminin Yasal Olduğu Ülkeler

 Amerika Birleşik Devletleri

 2013 yılında bitcoin, sanal bir para birimi olarak sınıflandırılmıştır.2015 yılında ise Emtia Vadeli İşlem Komisyonu bitcoini emtia olarak değerlendirmiştir. Bunun sonucu olarak da bir fon olduğu kabul görmüştür. Birçok ülke, yasallaşma ve düzenlemeler için Amerika'nın göstereceği yaklaşımların sonucunu beklemektedir.

 Birleşik Kraliyet (İngiltere)

 

 Birleşik Kraliyet, bitcoin para birimini özel bir para olarak görmektedir. Dolayısıyla, yasaldır ve ülkede yayın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak; bitcoin ile yapılan tüm işlemlerde belli oranda bir vergi uygulanmaktadır. Bitcoin ile yapılan alışverişlerde KDV uygulanır. Bunun dışında ülkede bitcoin ile ilgili bir düzenleme yoktur.

 İsveç

 Bitcoin, İsveç Finansal Denetleyici Otoritesi tarafından bir ödeme şekli olarak yasallaştırılmıştır. Ülkede, bitcoin, alışverişlerde kullanılmaktadır.

 

 Avustralya

 

 Ülke, bu para birimi ile ilgili özel ve yasal bir düzenleme yapmamıştır. Avustralya Borsası Blok-Zincir teknolojisini test etmektedir. Aynı zamanda Avustralya, bitcoin'e uygulamakta olduğu çifte vergilendirmeyi kaldırmıştır.

 Belçika

 Belçika'da bitcoin para birimine yönelik olarak devletin her hangi bir müdahalesi yoktur. Bu noktada; bitcoinin ülkede yasa dışı görülmediği anlaşılıyor. Bitcoin ile ilgili bir yasal düzenleme olmasa da ülkede bitcoin kullanımı mevcuttur.

 Kanada

 Bitcoine ilişkin bir yasa ya da düzenleme bulunmamaktadır. Ancak; ülkede bitcoin kullanımı özellikle birçok şirkette tecih edilmektedir

 Hollanda

 Ülkede bankalar, Block-Zincir metodu ile kendi teknolojilerini geliştirip, giderleri azaltmak için kullanmak istemekte ve bunun için araştırmalar yapmaktadırlar. Ülkenin Arnhem kenti adeta bir bitcoin şehridir. Bu şehirde, bitcoin ile alışveriş yapılabilen çok sayıda mekan vardır. Bu da bu para biriminin ülke vatandaşları tarafından ne kadar kabul gördüğünü de ortaya koyuyor.

 Güney Kore

 Bazı ülkelerde olduğu gibi Güney Kore'de de bu para birimine dair yasal bir düzenleme yoktur. Ülkede bitcoin ve bitcoin’in kullanımı üzerine konferanslar yapılması ülkenin bitcoin’e yasal olarak baktığının bir göstergesidir.

 Danimarka

 Ülke hükümeti nakit para birimini kaldırarak dijital para birimine geçmeyi tasarlamaktadır. Merkez bankasından vazgeçmeyi de göze alamayan ülke, bitcoin ve kendi dijital parasını birlikte kullanmayı tasarlamaktadır.

 Finlandiya

 Finlandiya'da bitcoin yasal olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda ülke hükümeti, bitcoin para birimini vergiden muaf tutmuştur.

 Estonya 

 Yenilikçilik konusunda en sağlam adımları atan ülkelerden biri olan Estonya'da bitcoin bankacılığı ve Paxful gibi sanal para alışverişi yapan girişimcileri barındırmaktadır.