Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Bitcoinin kurucusu kimdir


15.08.2018

Bitcoinin kurucusu kimdir?

“Cryptography Mailing List” üzerinden Bitcoin protokollerini yayınlandığında Satoshi Nakamoto olarak tanıdığımız Bitcoin’in kurucusu 2009 yılında Bitcoin’ in ilk versiyonu yayınladı daha sonra, mail ile bir araya getirdiği takımıyla 2010 yılına kadar Bitcoin geliştirmiştir. Bu çalışmalar sırasında Satoshi, kimliğini profesyonelce sakladı. Takma isim olarak seçtiği Satoshi Nakamoto bile gizli anlamlarla doludur. Kelime yapısı olarak incelendiğinde Japonca’ da “Satoshi”, “hızlı tasarlayan, dahi” anlamında kullanılırken, “Naka”, “orta, dâhil-ilintili olma” anlamına gelmektedir. “Moto” ise “başlangıç” anlamlında kullanılmaktadır. Bu denli önemli bir algoritmayı tasarlayan bir dahi için bu mahlası oluşturmak çokta zor olmasa gerek. Satoshi’ nin hangi milliyete hangi cinsiyete dâhil olduğu da bilinmemekteydi. Gizemini uzun süre korumayı başaran Satoshi’ nin kim olduğuna dair birçok fikir ortaya sürüldü.

Bu konunun açığa kavuşturulması için bir dedektiflik yöntemi olan ve kişinin kim olduğuna dair tahmin sağlayan yöntemler dahi kullanıldı. The New Yorker dergisinin yazarı Joshua Davis’in söylemine göre bitcoinin mucidi Dublin’s Trinity College’ de kriptografi bölümünün yeni yetme öğrencisi olan Clear’ dan başkası değildi. Davisin bu sonuca ulaşmasındaki en büyük sebep Satoshi Nakamoto’ nun yazılarından topladığı kelimelerden çıkardığı ipuçlarından varmıştı. Joshua Davis Clear’dan şüphelendiği gibi Finli oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta’ dan da şüphelenmiş fakat iki tarafta bu şüpheleri ısrarla yalanlamıştır. Joshua Davis’in aksine FastCompany dergisinin yazarı olan Adam Penenberg Satoshi Nakamoto’ nun aslında 3 kişiden oluşan bir ekip olabileceğini iddia etmiş.

Satoshi’nin gerçekten kim olduğuyla ilgili ve sadece Satoshi ile ilgili daha birçok iddia ve söylentiler bulunmaktadır. Jeff Garzik “Satoshi bir amaç için açık kaynaklı bir kod yayınladı. İnsanlar Satoshi’ nin kim olduğunu bilmek zorunda değil, ona güvenmek zorunda değil.” söylemi Nakamotu’nun kim olduğu ve kimliğine duyulan merakın gereksizliğinin altını çizer nitelikteydi. Bitcoin gibi deha işi bir sistem kurarken gerçek ismini kullanmayarak Satoshi Nakamoto mantıklı bir davranış sergilemiş gibi. Kişileri önemli yapan bıraktıkları izin derinliğidir. Satoshi Nakamoto’nun dünyaya izi bitcoin daha çok konuşulacak gibi.

Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen isimleri hep birlikte inceleyelim.

 

Satoshi Nakamoto’ nun kim olduğuyla ilgili iddialar:

 

Dorian Nakamoto?

Doğum ismi Satoshi Nakamoto olan Japon asıllı Amerikalı, Dorian Prentice Satoshi Nakamoto Pomona’daki Cal Poly Üniversitesi’nde fizik eğitimi aldı. Nakamoto, bilgisayar mühendisliği, teknoloji mühendisliği ve sistem mühendisliği görevlerinde de bulundu.

 

Hal Finney?

Dorian nakamoto ile komşu olan Hal Finney’in nakamoto için bir hayalet yazar olabileceği iddiası üzerine Forbes yazarı Andy Greenberg yazılı çözümleme danışmanlığı Juola&Associates’ten Hal Finney’in ve Nakamoto’nun yazısının bir örneğini karşılaştırmasını istedi. Juola&Associates yazılı çözümleme danışmanlığı yapılan diğer karşılaştırmalara göre bu karşılaştırmayı en yakın benzerlikte buldu.

 

Dr. Vili Lehdonvirta veya Michael Clear?

Joshua Davis 2011 de New York ’da ki yazısında ekonomik sosyolog Dr. Vili Lehdonvirta ve İrlandalı öğrenci Michael Clear’in içinde bulunduğu bir topluluğun Satoshi Nakamoto olabileceği söyledi. Dr. Vili Lehdonvirta ve Michael Clear Satoshi Nakamoto ile bağlantılı olmadıklarını sert bir dil ile reddettiler.

Bir grup insan?

Dan Kaminsky, Satoshi Nakamotonun bir grup insan olabileceğini öne sürmüştür. Bunu destekler söylemler içinde olan Laszlo Hanyecz bitcoinin kodunun tek bir kişi tarafından tasarlandığı varsayımı alttında fazla iyi olduğudur.

Elon Musk?

Spacex ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın eski bir çalışanı Elon Musk’ın Satoshi Nakamotonun olabileceğini ileri sürdü. Fakat Spacex ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk 28 Kasım 2017 de attığı bir tweetle bu varsayımı ortadan kaldırdı.