Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Dash nedir


16.08.2018

Dash nedir?

İnternet ve akıllı sistemlerin gelişimi gündelik yaşamı derinden etkilemekte ve değiştirmektedir. Her geçen gün sanallığın biraz daha rövanş kazandığı dünyamızda eski alışkanlıklarımızın çoğunun yerini alan çeşitli yeni alışkanlıklar edinmekteyiz. Dünya üzerinde insanlığın sosyokültürel gelişimi incelendiğinde ticaretin ilk tohumları takas sistemiyle atılmıştır. Daha sonra alışverişlerde yetersiz kalan takas sistemi yerine insanlık parayı icat etti. Medeniyetin bulunduğu her yerde insanlığın alım gücünün bir sembolü olan para çeşitlendirilerek dünya sistemlerine nüfusu sağlandı. Sanallığın, internetin ve akıllı sistemlerin kullanımı yaygınlaştıkça zaman içerisinde bu kadar hayatımızda olan sanal dünya 3 Ocak 2009 tarihinde tüm sistem ve merkezlerden bağımsız ilk sanal para birimi Bitcoin’i oluşturdu.

Bitcoin sorunlarından dolayı güvenin azaldığı anda Dash gündeme geldi ve kendisini ön plana atarak kendini göstermiş oldu aslında bitcoin yazılımını esas alan yeni bir dijital para birimidir. Dash eskiden Darkcoin ve XCoin olarak bilinirdi, insanlara yönelik en çok kullanıcı arkadaşı ve en ölçeklenebilir kripto para olma amacını taşıyan açık kaynaklı ve ikilem arası (p2p) bir kripto para birimidir. Bitcoin ‘in ayrıcalıklarına ek olarak şu an anlık işlemler InstantSend, özel işlemler (PrivateSend) sunuyor ve Dash kapsamanın kişileri ve işletmeleri hediye olanak sağlayan kendi kendini yöneten ve ayrıca kendi kendine fon sağlayan bir uzantısı var.

Bitcoin ile Dash

Bitcoin “฿” sembolü gösterilen dünyanın ilk sanal para birine verilen addır. Günümüz para birimleri değerli madenlerden olan altın rezervleri temel alınarak değer kazanıp üretilirken, bilgisayar ve internete sahip olan herkes bitcoin basabilir. Kısa zamanda büyük popülarite kazanan bitcoin, bitcoin madenciliği adı verilen yöntemle üretilebilir. Bitcoin madenciliği bilgisayarınızın ekran kartı ve işlemcisini kullanarak belirli miktarda veri girişi karşılığında aldığınız ödüldür. Bitcoin hesabınıza günlük belli miktar bitcoin yükleyerek sizde kolayca bitcoin basabilirsiniz.

Kelime anlamı olarak 'Dijital Cash' anlamına gelen bu kripto para türü, bitcoine göre daha kullanıcı dostu olan bir para birimidir. Aynı zamanda merkezi yönetimi ve planlaması olmaması Dash’ı özerk bir sistem haline getiriyor. Bu sayede hızla gelişen Dash, 2 Şubat 2018 tarihinde birim değerini 545 ABD dolarına denk hale getirmiştir. Darkcoin ve XCoin olarak da bilinen Dash ilk işleme geçişinde Xcoin ismini kullanırken Daha sonra sistem ismi olarak Darkcoin ismini kullanmayı tercih etmiştir. Tek dizi ağına sahip bitcoin sistemine nispeten Dash 2 dizilik bir ağ sistemine sahiptir. Dash’ın ikinci dizisi PrivateSend, InstantSend ve Masternode olarak üç temel işlemciden oluşur.

Masternode nedir?

Masternode yönetim özelliklerini organize etmeye yarayan işlemci türüdür. Bunun yanında Dash sisteminin güvenliğini sağlamada yarar. Masternode’ları sybil saldırılarını engellemek için 1000 Dash varlığına gereksinimi vardır. Harcanabilir 1000 sistemde tutulur fakat harcanması durumunda ilişkili masternode'ları sistemden kaldırır.