Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Dijital Para Borsası Ne İşe Yarar


16.08.2018

Dijital Para Borsası Ne İşe Yarar?

Teknoloji kavramı özellikle son 25 yılda gösterdiği ivmeli yükselişle hayatımızın bir parçası haline geldi. Teknolojinin bu denli hızlı gelişmesi birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Dijital yaşam adı verilen bir kavramın da ortaya çıkması kaçınılmaz olmuştur. Dijital yaşamın getirileri arasında en büyük gelişme kuşkusuz dijital para ile olmuştur.

Dijital para, genel olarak internet üzerinde kullanılan paralara verilen isimdir. Dijital paranın sadece internet üzerindeki para transferlerinde değil, her gün binilen toplu taşıma araçlarında bile kullanılır hale gelmesi bu teknolojinin ne kadar ilerlediğinin en büyük kanıtıdır.

Dijital paranın bu kadar yaygınlaşması bir başka kavramı da beraberinde getirdi: Dijital para borsası. Peki, bu dijital para borsası ne işe yarar? Dijital para borsası; bildiğimiz borsayla benzer özellikler gösterse de farklı bir çalışma prensibi olan, alım satım yapılabilen platformlardır.

Kavramı biraz açarsak, dijital para borsası alıcıların ve satıcıların bir arada bulunduğu, elinizdeki para ile dijital para satın alabileceğiniz veya dijital paranızı istediğiniz herhangi bir para birimine çevirebileceğiniz yerlerdir. Bu borsaların da çeşitleri vardır. Bazıları tek bir dijital para üzerine çalışırken bazıları birçok dijital para birimini bünyesinde barındırır. Bu borsalardan güvenilir olan herhangi birinde hesap açarak dijital para alım satımı yapabilirsiniz. Yatırım amaçlı kullanmak için paranızı bir dijital paraya yükleyebilir, değer kazandığında satarak para kazanabilirsiniz. Kazandığınız parayı da isterseniz banka hesabınıza yükleyerek, isterseniz de bir başka dijital paraya yatırım yaparak değerlendirebilirsiniz.

 

Dijital Para Borsası Nasıl Çalışır?

Dijital para borsaları, alıcı ve satıcı arasındaki aracı konumundadır. Borsa, alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek değiş tokuş işleminin gerçekleşmesini sağlar. Aracılık yaptıkları için her işlem üzerinden bir komisyon alırlar. Komisyon ücreti dijital paranın değerine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Bir borsadan dijital para satın almak istendiğinde, o borsada hesap oluşturarak para yüklenir. İstenen seviyeden dijital paradan almak için alım emri girilir. Verilen emre uygun bir satış olduğunda ise alım gerçekleşmiş olur.

Dijital para borsalarında güvenilirlik son derece önemlidir. Talebin arttığı bir sektörde dolandırıcılığın da boy göstermesi kaçınılmazdır. Bu nedenle yatırım yapmadan önce güvenli bir borsayı kullanmaya dikkat etmekte fayda vardır. Borsayı iyi araştırmadan işlem yapmak yatırımınızı kaybetmenize neden olabilir.