Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Dogecoin nedir


16.08.2018

Dogecoin nedir

Dogecoin bir tür kripto para biriminin benzeridir. Dogecoin sembolü, 2013 yılında internet çapında bir fenomene dönüşen Doge capsini (köpek cinsi) kullanır. 6 Aralık 2013 tarihinde Pazar ağına sürülen Dogecoin 'şaka para birimi' olarak kullanıcıların önüne sürülmüş ve aktarılmıştır. Dogecoin kendi sanal fenomen kitlesini çok hızlı şekilde geliştirmiştir ayrıca Ocak 2014 itibari ile 60 milyon dolarlık birikim miktarına ulaşmıştır. Bu rakam Aralık 2017 itibari işe 308 milyon doları geçerek etkisini bir anda piyasada göstermiş oldu.

Pazar ağında yer alan diğer kripto para birimleri ile ölçüştürüldüğünde Dogecoin yapısında hızlı coin üretimi vardır. 2015 yılının ilk yarısı itibari ile dolaşımda bulunan Dogecoin sayısı 100 milyardır. 2015 yılı ile her yıl 5 milyar 256 milyon Dogecoin dolaşıma yer verilmektedir. 30 Haziran 2015 itibari ile madenciliği adım atılması ile yapılan Dogecoin sayısı 100 milyar olmuştur. 

 

Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl satın alınır?

Dogecoin, internet üzerinde bahşiş olarak kullanılmaktadır. Dogecoin topluluğunun birçok kitlesi 'To the moon!' (Ay'a doğru) üslubunu Dogecoin'in artış öne süren değeri için kullanmaktadırlar. Kitle fonlaması etkileri sayesinde Dogecoin'i temsil eden altın bir coinin 2019 yılında Ay yüzeyine gönderilmesi planlanmaktadır. Buda etkisinin ve kitlesinin hayranlığına bedel olarak gösterilmekte olduğu belirtilmiştir.

4 Şubat 2018 itibari ile bir “1” Dogecoin 0.00429457 ABD dolarına denk gelmektedir.

 

Dogecoin sisteminin kurucusu & yöneticisi kimdir? Dogecoin nasıl oluşturuldu?

Dogecoin sistemi yaratıcısı Amerikalı bir bilgisayar programcısı olan Billy Markus tarafından günümüzde var olmuştur. Billy Markus, Bitcoin olanaklarından daha geniş bir demografiye sahip bir coin sistemi üretmeyi planlıyordu. Markus ekstra oluşturacağı coin yapısını diğer coinlerin tartışmalı tarihine etkili daha net olmasını istiyordu. Aynı dönem içerisinde Adobe Systems pazarlama departmanında yer alan ve ayrıca üyesi olan Jackson Palmer, Twitter'da öğrenci ’nin kendisine ait olan bu fikri hayata geçirmesi için cesaretlendirildi. Pazar ağına çılgın bir fikir ile anlık başarının bedelini alması bir anda olduğunu kendisi de bu cümleler ile eşlik etmiştir.