Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

En güvenilir bitcoin cüzdanı nedir


15.08.2018

En güvenilir bitcoin cüzdanı nedir?

 

Bitcoin satın almayı düşünüyor ya da bitcoin sahibi iseniz kesinlikle sahip olduğunuz Bitcoin’leri (kripto para birimi) dijital ortamda güvenle saklayabilmeniz için sahip olmanız gereken bir güvenlik şekli. Gerçek yaşamda olduğu gibi sanal ortamda da paranız hırsızlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Eğer önlem almazsanız ciddi zararlara uğrayabilirsiniz. Bu yüzden yazı içeriğimizde en güvenli bitcoin cüzdanı nasıl seçilir ve nitelikleri ne olmalıdır bundan bahsedeceğiz.

Öncelikle bilmemiz gereken şey cüzdan çeşitlerinin ne olduğudur. Çok sayıda cüzdan çeşidi bulunmaktadır. Masaüstü cüzdanlar, Çevrimiçi (online) cüzdanlar, Mobil cüzdanlar, Donanım cüzdanları, Kâğıt cüzdanlar olmak üzere 5 çeşit bitcoin cüzdan çeşidi bulunmaktadır. Cüzdanlar üç farklı alt başlıkta incelenebilir: yazılım, donanım ve kâğıt cüzdanlar.

 

Ledger Bitcoin Cüzdanı (Donanım)

Güvenlik konusunda hassas ve daha fazla güvenlik isteyen kullanıcılar için tasarlanmış, usb sürücüye benzeyen bilgisayarla bağlantı sağlanabilen bir aygıttır. Fiziksel aygıtın varlığı cüzdanınıza bitcoin aktarımı için önemlidir. Ledger Unplugged, Ledger Nano S, Ledger adından üç çeşidi vardır. En çok tercih edilen Ledger Nano S işlem kolaylığı sağlayan LED ekrana sahiptir. Güvenlik beklentisi yüksek transfer kullanımı az kullanıcılar için uygundur.

 

Trezor Bitcoin Cüzdanı (Donanım)

OLED ekranlı küçük bir cihaz olan Trezor dünyanın ilk bitcoin donanım cüzdanıdır. Ledger gibi usb aracılığıyla bağlantı sağlanır. Çalışma prensibinin temelinde anahtarlarınızı çevrimdışı saklamak ve işlemleri onaylamaktır. Windows, OS X ve Linux için kullanılabilir.

 

Keepkey Bitcoin Cüzdanı (Donanım)

Bitcoin cüzdan çeşitlerinin en yeni cüzdanlardan biri olan Keepkep Bitcoin aynı zamanda estetik ve şık bir tasarıma sahiptir. Fiyatı diğer bitcoin cüzdanlarına göre daha pahalıdır.

 

Mycelium Bitcoin Cüzdanı (Mobil)

Bitcoinlerinizin güvenliğini sağlamak için 12 kelimeden oluşan yedek anahtar sağlayan kaynak kodu açık olan Mycelium bitcoin cüzdanı cihazınızı kaybetmeniz durumunda yedekleme anahtarıyla Bitcoin’leri güvende tutup kurtarmanızı sağlıyor. Mycelium Bitcoin Cüzdanın size sağladığı güvenliği sizde kendiniz için iyi muhafaza edilebilir hala getirmek için 12 kelimelik yedek anahtarınızı iyi saklamalısınız. Bitcoin alışverişine yeni başladıysanız tam size gör bir ürün.

 

Jaxx Bitcoin Cüzdanı (Mobil & Masaüstü)
Jaxx çoklu kripto parayı destekleyen ve bitcoinleri güvenle depolayan bir dijital cüzdandır. Jaxx sorunsuz bir arayüz kullanımının yanında aktif bir geliştirme ekibine sahiptir. Bu cüzdanı farklı ve özel kılan kripto para bozdurmak için ShapeShift.io uyumlanmasına sahip olmasıdır. Firefox Uzantıları, iOS mobil / tablet, MAC / Linux masaüstü yazılımlarında kullanılabilmektedir.

 

Peki en uygun cüzdanı nasıl seçerim?

Hangi türe sahip olduğu fark etmemeksiniz en güvenlilik alanına sahip cüzdana sahip olmak nelere dikkat etmeliyiz. Önceliğiniz kesinlikle özel anahtarınızın denetimini sadece size verecek cüzdanlar olmalıdır. Çünkü Bitcoin’lerin güvenliği direkt olarak Private Keylere bağlıdır. Özel anahtarınızın denetimi sizde ama cüzdanı kullandığınız teknolojik cihaz arızalandı. Eğer seçtiğiniz cüzdan size yedekleme ve geri yükleme özelliklerini sunarsa zarar gören cihazınıza rağmen yedekten cüzdanınızı aktifleştirip kullanabilirsiniz. Bunun yanında ister yazılım isterse donanım cüzdanı olsun güncel ve aktif bir geliştirici topluluğu cüzdanı güncel olarak gelebilecek her tehlikeden korumaya hazırdır. Cüzdanınız ve Bitcoinleriniz güven içerisindeyken işlem kolaylığının olması cüzdanınızın güvenliğinden sonra en önemli ayırt edici özelliği olmalıdır. Cüzdanınız Bitcoin’lerin transferlerini sms üzerinden atılan bir mesaj kolaylığında sağlayabilmelidir. Bunun yanında değişik denetim sistemiyle(Linux, Mac, Android, IOS, Windows, ) uyumu ne kadar fazla olursa işlem kolaylığınız o kadar artar. İşin içine insan faktörü girdiğinde bir ortamın yüzde yüz güvenli varsayılması olanaksızdır.