Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

En İyi Bitcoin Cüzdanı Hangisidir


16.08.2018

EN İYİ BİTCOİN CÜZDANI HANGİSİDİR?

Bitcoin sahipleri farklı kaynaklarda olan sanal para birimlerini kullanabilirler. İnternet siteleri üzerinden alış verişlerini yapabilirler. Bitcoin kabul olan çeşitli restoran ve dükkânlarda harcayabilir, aynı zamanda da geleneksel para birimlerine de dönüştürebilirler. Veyahut da bitcoin kullanan farlı kişilere de yollayabilirler. Bitcoin üzerinden işlemlerinizi yapabilmeniz için bitcoin sahipleri açtıkları hesapta sanal cüzdan oluşturmaları gerekmektedir. İstenildiği kadar sanal cüzdan oluşturabilme imkânları vardır. Bunun için herhangi bir sınırlama henüz mevcut değildir. Bitcoin adreslerine erişmek ve harcamalarını yapabilmeleri için cüzdanlarında gerekli bilgiler bulunur. Cüzdanlar farklı formlarda olabilir bu seçim tamamen kullanıcıya aittir. Bu cüzdanların bilgilerinin korunması bitcoin sahiplerinin en büyük önceliği arasında yer olmalıdır. Masaüstü, akıllı mobil cihazları ve web tabanlı platformlardan kullanıcıların hesaplarındaki bitcoin cüzdanlarına ulaşmaları mümkündür.

Bitcoin cüzdanı direk olarak hesaplarınızı tutmayıp o hesabınıza girmek için olması gereken genel ve özel anahtarlarınızı depolayan kullanıcıların da dijital olarak güvenle sanal paralarını gönderip almasını gerçekleştiren bütün bu işlemlerin verimliliğini, dengesini gerçekleştirmeyi sağlayan bitcoin ‘nin sistemi ile etkileşime girerek işlemlerin yapılmasını sağlayan yazılımın tümüdür. Yönetilmesine bağlı olarak da bu cüzdanların tüm sorumluluğu ve güvenliği kullanıcılara aittir. Bitcoin’in değeri arz ve talebin artış azalış göstermesine bağlı olarak değişiyor. Bitcoin için talep arttığı zamanlarda bitcoin ’nin değeri artış gösteriyor, azaldığı zamanda ise bitcoin ‘nin değeri azalışa geçiyor. Çünkü dengenin sağlanması için dolaşımda bulunan bitcoin ‘nin sayısı sınırlıdır ve arza göre yüksek talebe ulaştığında bitcoin değer kazanıyor ve başka bir değişleyse kullanıcıların tercihleri arasında doğrudan bağlantılı bulunuyor.

Bitcoin her gün değişmekle beraber TL’ye oranla fiyatı 14294 TL olmaktadır ve piyasasındaki talep dengesine oranla dengesi anlık olarak değişmektedir. Değişken ve oldukça kırılgan yapıdadır. Cüzdan türlerini üç farklı kategoride inceleyebiliriz. Yazılım, donanım ve kâğıt olarak. Yazılım masaüstü, donanım mobil ve çevrimiçi dijital cüzdanların özellikleridir. Donanım çevrimiçi cüzdanların diğer cüzdan türlerine kıyasla birçok avantaja sahiptir. Özel anahtarınız USB gibi bir aygıtta depolanır ve güvenliğiniz konusunda diğerlerinden daha fazla avantajlarıyla ön plana çıkmaktadır. Bu cüzdanın sahip olduğu bazı özellikleri şöyledir; işlemleriniz çevrimiçi yapılsa bile işlemleriniz anahtarınıza çevrimdışı olsa bile kopyalanır bu özelliği diğer cüzdanlara göre güvenliği acısından güvenilirliği olduğu gösterilir. Birçok farklı uygulamayla uyumlu olabilme özelliğiyle kripto para birimlerini destekler. İşlemlerinizi gerçekleştirmesi de oldukça kolaydır. İnterneti olan herhangi bir bilgisayara takıldığında önceden belirlenen pin kodu girilerek işlemler gerçekleştirilebilir. Cüzdan da gerçekleştirdiğiniz işlemler sonrasında çevrimdışı olarak paranız depolanır ve çeşitli tehlikelerden uzak kalmayı size garantilemiş olur. 


 

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Dünyanın henüz yeni tanışmış olan bitcoin ile olduğu gibi cüzdanının nasıl çalıştığıyla ilgili olarak da kullanımıyla yanlış bilgilere sahiptirler. Hepimizin bildiği cebimizdeki cüzdanların aksine bitcoin cüzdanları parayı saklamak için değildir. Aslında kripto para birimleri bir yere fiziksel olarak depolanamaz. Var olan tek şey ise depolananın yapılan işlemler olmasıdır. Kayıtlı dijital cüzdanlarınız genel ve özel anahtarlarınızı bitcoin ’de gerçekleştirdiğiniz para alma ve gönderme işlemlerinizin sadece size özel olarak yazılımla depolanmasıdır. Bir kişinin size göndermiş olduğu kripto para veya bitcoin gönderdiğiniz sizin cüzdanınızda bulunan özel anahtar ile imzalanıyor ve öyle gönderimi gerçekleşiyor. Sonrasında ise bitcoin ‘de ki genel anahtar ile eşleştiği zamanda işleminiz kabul edilmiş oluyor ve anında gerçekleştiriliyor. Yani özetle; sadece size ait olan anahtardaki imzalı bitcoin gerçekleştirdiğiniz blok zincirlerinizden kayıtlardan oluşup ve harcandığında bu anahtarlar üzerinden işlem yapabileceğiniz yazılımlar haline geliyor.