Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

En İyi Ethereum Cüzdan Hangisi


16.08.2018

En İyi Ethereum Cüzdan Hangisi?

Bitcoin ’den sonra en geniş pazara sahip olan Ethereum, dünyadaki en büyük kripto birimlerinden biridir. Ethereum dijital para piyasasında farklı blok zinciri tasarımına sahip, kullanım ve elde etme kolaylığıyla dikkatleri üzerine toplayan bir platformdur. Bu nedenle birçok yatırımcı Ethereum’a yönelmektedir. Ancak, Ethereum satın almayı ve elinizde tutmayı planlıyorsanız, paranızın güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamak için bir cüzdan bulmak önemlidir. Doğal olarak, bu daha güvenli Ethereum cüzdanları için talebi artmıştır.

Kripto paraları almak, satmak ve saklamak için kripto para cüzdanlarına ihtiyaç duyulur. Kripto para birimlerinin çoğunun kendi resmî cüzdanları bulunmaktadır. Buna ek olarak üçünü parti şirketler de bu iş için platformlar geliştirmekte geri kalmamıştır. Bu nedenle Kripto para türleriyle uyumlu birçok cüzdan bulunmaktadır. Cüzdan sağlayıcılarına geçmeden önce cüzdanlar hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Kripto cüzdanlar erişim seçeneklerine kategorize edilmiştir. Çevrimiçi, mobil, masaüstü, donanım ve kâğıt olmak üzere beş çeşittir. Çevrimiçi cüzdanlara internet üzerinden erişilmektedir. Bu cüzdan türünün kurulumu ve kullanımı kolay olsa da güvenlik açısın daha savunmasız olarak tabir edilebilir. Mobil cüzdanlar kripto paraları saklamak için akıllı telefonlar için tasarlanmış cüzdanlardır. Her erişebilir olması kripto para işlemlerini kolaylaştırır. Masaüstü cüzdanlar kişisel bilgisayarlar üzerinden kontrol edilebilen yazılımlardır. Çevrimiçi ve mobil cüzdanlara göre daha güvenlidir. Çevrimdışı kontrollere imkân verirken güncellemeler için internete ihtiyaç duyar. Donanım cüzdanları yüksek miktardaki dijital paraları saklamak için tercih edilen özel cihazlardır. Tüm cüzdan türleri arasında en güvenilir donanım cüzdanlarıdır. Kâğıt cüzdanlar ise diğer cüzdanlara erişmek için gerekli cüzdan anahtarlarını barındıran bir türdür. Çok güvenli olmasına karşın alım satım yapmak için diğer cüzdanlara ihtiyaç duyulduğundan kullanıcı dostu değildir.

Ethereum henüz 4 yıllık bir geçmişe sahip olduğundan cüzdan yelpazesi çok geniş olmamakla birlikte sınırlı seçeneklere sahiptir. En iyi Ethereum cüzdanlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 

En İyi Ethereum Cüzdanları

Trezor ilk donanım cüzdanlardan biridir. Başlarda sadece Bitcoin için tasarlanmış olsa da kripto para piyasasının gelişmesiyle Ethereum desteği de vermeye başladı. MyEtherWallet ile çevrimiçi de kullanılabilir. Şifreli sistemiyle sadece sahibi kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Beyaz, gri ve siyah renk seçenekleriyle hafif ve taşınabilir tasarımlı bir cüzdandır.

Ledger Nano S de Trezor gibi donanım cüzdandır. Ethereum dışında diğer kripto paraların saklanmasına da olanak sağlar. Bilgisayara USB aracılığıyla bağlanarak özel şifre onayıyla Ethereum transferi yapılır. Ledger Nano S üzerinde bulunan OLED ekran ile transferlerin kontrol edilmesi ergonomik özelliğini ön plana çıkarmaktadır.

Kanada merkezli bir yazılım olan Jaxx hem mobil hem de masaüstü bir cüzdandır. Şifreleme yönteminin güvenlik seviyesi yüksek olduğu için kontrol sadece sahibinde olmakla birlikte bilgilerin dışarıya sızması neredeyse imkânsız hale geliyor. Jaxx yazılımını çalınmasına engel olmak için açık kaynak kodlu değildir. En güvenilir cüzdanlar arasında gösterilmektedir.

Exodus ilk çoklu kripto para saklama özelliğine sahip olan ilk kripto cüzdandır. 20’ye yakın farklı coin türünü saklamaya olanak sağlamaktadır. Bir masaüstü cüzdan olan Exodus, bütün işletim sistemlerine uyumlu olarak geliştirilmiştir ve tamamen ücretsizdir.

Mist resmî Ethereum cüzdanıdır. Masaüstü cüzdanı olan Mist, bütün işletim sistemlerine uyumludur. Ancak şifre kurtarma seçeneği olmadığı için belirlenen şifre asla unutulmamalıdır.

MyEtherWallet çevrimiçi bir cüzdan türüdür. Kişiye özel şifre kişisel cihaz üzerinde saklanmaktadır. Böylece kontrol sadece kişi üzerinde olmaktadır. Trezor ve Ledger Nano S ile uyumlu çalışabilir ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

ETHAddress bir tür kâğıt cüzdandır. Bilgisayar ya da mobil cüzdanlarda saklanmasını istemediğiniz kullanmak oldukça mantıklıdır. Şifreler fiziksel olarak saklandığı için güveli tutmak ekstra çaba gerektirmektedir.