Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

En İyi Sanal Para Çeşitleri (Türleri)


01.06.2018

Bitcoin, 2009 yılında ilk transferini yaptıktan sonra artık insanlar tarafından bilinir hale geldi. Sonrasında açık kaynak kodlu bir teknoloji olması sebebiyle bir çok geliştirici de bu kodları kullanarak kendine has özellikleri ve yenilikleri bulunan pek çok kripto para piyasaya sürmüştür. Halen yaklaşık 1600 adet sanal para bulunmaktadır ve bunlardan borsamızda bulunanları yazımızda inceliyoruz.

Bitcoin


Bitcoin, ilk ortaya çıkan kripto para birimidir. Tamamen merkeziyetsiz bir yapıda bulunan bu kripto para Satoshi Nakamoto takma isimli bir bilgisayar ve kriptoloji uzmanı tarafından üretilmiştir. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bilinmemektedir ve anonimdir. Kendisi ilk white paper denen teknolojinin anlatıldığı yazıyı yazmış ve büyük ses getirmiştir. İlk Bitcoin transferini bir arkadaşı ile başarılı bir şekilde yapmış ve ilk 50 Bitcoin’i kendisi üretmiştir. Bitcoin al ve Bitcoin ile işlemler yap diyenlerin sayısı 2009 yılında ciddi oranda artmıştır. New York’ta Wall Street’e karşı bir borsa merkezi bile kurulmuştur. Bitcoin, devrimsel teknolojisi sebebiyle Bitcoin satın al ve her yerde kullan diyenlerin sayısı şu an oldukça fazladır.
bitcoin ve litecoin, bitcoin satın al, litecoin satın al

Litecoin


Litecoin, Bitcoin’den sonra ortaya çıkan 2. sanal para birimidir. Temel teknolojisi Bitcoin üzerinden giden para birimi Charlie Lee tarafından oluşturulmuştur. 2011 yılında Bitcoin çatallanması neticesinde Litecoin Bitcoin’den ayrıldı. Bitcoin’den farklı olarak daha hızlı ve daha hafif versiyonu olarak düşünülebilir. İşlem hızı ve transfer hızları bakımından Bitcoin’den oldukça hızlıdır. Bitcoin işlemleri 10 dakika kadar süreyle tamamlanırken Litecoin bunu 2 dakikaya kadar indirmeyi başarmıştır. Charlie Lee aslında Bitcoin’in daha da geliştirilmesi için Litecoin’i ortaya çıkardığını belirtmiştir. Litecoin satın al seçenekleri pek çok dünya kripto para borsasında yerini almıştır. Özellikle pek çok kullanıcı Litecoin’i geleceğin teknolojisi olarak görerek Litecoin al ve sat yolunda gitmektedir.

Ethereum


Ethereum, yine açık kaynak kodlu ve halka açık bir şekilde geliştirilebilen blockchain (blokzinciri) bilgi işlem platformudur. Ethereum’un en önemli özelliği akıllı sözleşmeler (smart contracts) denen bir sisteme sahip olmasıdır. Herhangi bir kullanıcı, Ethereum platformunu kullanarak akıllı sözleşmeler yaratabilmekte ve bunu kullanıma sunabilmektedir. Bu akıllı sözleşmeler aradaki 3. kişiyi kaldırarak iki taraf arasında şeffaf bir şekilde ve dışardan müdahale almayacak şekilde sürdürülmesini ve gerçekleştirilmesini sağlıyor. Ethereum platformunun para birimi olan Ether, pek çok borsada satılmaktadır. Ethereum al ve sat işlemlerinde işlemler oldukça hızlıdır ve Bitcoin gibi işlemci gücü yerine grafik işlemci gücü kullanılmaktadır. Ethereum satın al seçeneği çoğu borsada artık mevcuttur.
ethereum al, ethereum satın al

Doge


Dogecoin, aslında bir internet fenomeni olan Doge isimli Shiba Inu cinsi bir köpekten üretilmiş Litecoin tabanlı bir kripto para birimidir. Doge ismi ise İngilizce’de dog (köpek) isminden çıkmıştır ancak kasıtlı olarak yanlış yazılmıştır. Bu para 2013 yılında ortaya çıkmıştır. Dogecoin pazarda yaklaşık 100 milyar adet bulunmasından ötürü oldukça fazladır. Bir internet şakasından ve muhabbetinden ortaya çıkan bu kripto para birimi, kullanıcıları tarafından oldukça da sahiplenilmiş durumda. Bir çok gencin kripto paralara merak salmasına ve kullanmasına neden olmuştur. Kullanıcılar birbirlerine doge al, doge kullan diyerek sürekli teşvik etmektedir. Yazılımcı Billy Markus tarafından üretilen Dogecoin, internet üzerinde halen fenomenliğini sürdürmektedir ve uzun süre de sürdüreceğe benziyor.

Dash


Dash, Bitcoin altyapısı üzerinden ortaya çıkmış dünyada kullanıcı dostu olarak lanse edilen ve ölçeklenebilir bir kripto para birimidir. Dash’in en önemli özelliklerinden birisi de gizliliğe önem vermesi. Alış veriş veya transfer işlemlerinde gizliliği esas alarak yapmaktadır ve bu yüzden pek çok kullanıcı bu kripto parayı tercih etmektedir. Paranın izi sürülemediğinden pek çok kullanıcı için mantıklı bir seçenek oluyor. Ödemeleri gizli tutarak takibi kapatabilme özelliği önemli bir özelliğidir. InstantX denilen teknolojisi sayesinde çok hızlı ödemeler ve transferler çok düşük ücretlerle yapılmaktadır. Dash al ve sat işlemleri oldukça kolay olduğu gibi pek çok  kripto para borsası da bu kripto parayı borsalarında bulundurmaktadır.