Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Ethereum Nasıl Alınır


16.08.2018

Ethereum Nasıl Alınır?

Dijital paraların son derece yaygınlaştığı günümüzde Bitcoin’in yanı sıra hızla popülerleşen Ethereum da yatırımcıların gözdesi haline geldi. Bugünlerde yaklaşık 2.000 TL üzerinden işlem gören Ethereum Bitcoin’den sonra en fazla pazar hacmine sahip kripto para birimidir. 2017 yılında başlayan ivmeli yükseliş grafiği ile yatırımcıların yeni gözdesi olmuş gibi görünüyor. Özellikle yüksek donanım maliyetleri gerektirmeden madenciliğe imkân sağlaması bu artışın sebebi olarak görülmektedir.

Ethereum Bitcoin’in alt coini olarak piyasaya sürülmüştür. Blok zinciri yapısındaki yeniliklerle ise Bitcoin ’den ayrılır. Madenciliğinde, üretim süresinde ve blok zincirinde ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Ethereum ‘un kurucusu Vitalik Buterin “Eğer dijital paralar ile Dünya’daki değerli kaynakları benzetecek olursak Bitcoin’i en popüler maden altın, Litecoin’i ise gümüş olarak kabul edebiliriz. Bu durumda Ethereum diğerlerinden tamamen farklı olarak petroldür. Çünkü Ethereum ‘un arkasındaki teknoloji geleceğin internetinin enerji kaynağı olacaktır. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether ile sağlanacak.” Sözleriyle Ethereum ’un geleceğin para birimi olacağına dikkat çekiyor. Ethereum madencilik ağının güçlü ve istikrarlı olması da işlemlerinin hızını arttırıyor. Bu da talebin doğrusal olarak artmasına imkân tanıyor. Hızlı yükseliş göstermesinin sebebi biraz da burada yatıyor.

Peki, Ethereum nasıl alınır? Ethereum, normalde iki farklı biçimde elde edilebiliyor. Birinci yöntem her kripto para biriminde olduğu üzere madencilik yöntemi ile olur. Ethereum madenciliğine yönelik üretilen ekran kartları yardımı ile ethereum elde edilebilir. Elde edilen Ethereum‘ları da satarak kazanç elde edilebilir. Ethereum madencilikle elde edilebileceği gibi, Bitcoin gibi kripto para borsalarından da temin edilebilir. Ethereum alabilmek için öncelikle güvenli olduğu bilinen kripto para borsalarından birine kayıt yaptırmak ve Bitcoin almak ya da Bitcoin madenciliğine başlamak gerekir. Ethereum’un doğrudan alım satım işlemleri yapılmadığı için bu gereklidir. Ethereum almak için önce Bicoin sahibi olmak şart. Bitcoin sahibi olduktan sonra, sanal cüzdana aktardıktan ve borsasında hesap açtıktan sonra Ethereum borsalarına da kayıt yaptırılmalı. Kayıt altına alınan kripto para borsalarına alınan Bitcoinler transfer edilebilir, bu Bitcoinlerle Ethereum satın alınabilir.

Ethereum satışı da aynı yöntemle yapılmaktadır. İlk olarak Ethereum Bitcoin’e çevrilmeli ve sonrasında istenilen ulusal para birimine dönüştürüp banka hesabına aktarmak yeterlidir.

 

Türkiye’de Ethereum Nasıl Alınır?

Global dijital para borsalarından Ethereum temin etmek mümkün olduğu gibi Türkiye’deki borsalardan da temin edilebilmektedir. Etherium’u kredi kartı, banka havalesi ya da nakitle almak mümkün. Ethereum almanın en kolay yolu elbette güvenilir Bitcoin borsalarıdır. Türkiye’den de bu işlemin yapılabildiği birkaç borsa bulunmaktadır. Dpara, Binance, Cex.ixo, Coinhouse bunlardan birkaçıdır. Bu siteler üzerinden Ethereum satın almak için öncelikle bir hesap oluşturulmalıdır. Kimlik doğrulama sistemiyle çalışan bu sitelerden kredi kartıyla Ethereum satın almak mümkün. Borsa sitelerinin çoğu yurt dışı odaklı olduğu için kredi kartının yurt dışı alıverişlerine açık olması gerekmektedir. Ancak yine de kart bilgileri verilmeden önce dikkatli olmakta fayda var.

Bir diğer yöntem ise havale ve EFT ile işlem yapmaktır. Bu yöntem kredi kartıyla satın almaya göre biraz daha güvenilir denilebilir. Bir kripto para borsasına kayıt olduktan sonra o borsanın banka hesabına havale yapılarak kullanıcı hesabına eklenen parayla Ethereum satın alınabilir. Satış sonrasında da elde edilen geliri kendi hesabınıza aktarabilirsiniz. Ek olarak alım satım yapmak yerine sadece kur üzerinde kar da elde edilebilir. Ancak bu hizmeti sunun Plus500 şirketine erişim Türkiye’den kısıtlanmıştır.

Tüm kripto para borsalarında komisyon alındığını göz önünde bulundurmakta fayda var. Ayrıca her borsanın kendine göre belirlediği bir endeks olduğu için takip etmek yararınıza olacaktır.