Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Ethereum Nasıl Üretilir


16.08.2018

Ethereum Nasıl Üretilir?

Kripto paraların petrolü olarak ifade edilen Ethereum kripto para piyasasına hızlı ve iddialı bir giriş yaptı. Son günlerde dikkatleri üzerine toplayan Ethereum bazı soruları da beraberinde getirdi. En çok merak edilen ise, Ethereum nasıl üretilr? Gelişmiş bir blok zinciri teknolojisiyle üretilen Ethereum, ekran kartı teknolojisini kullanmaktadır. Bu nedenle Bitcoin’e göre üretimi daha basit ve hızlıdır. Bu da Ethereum’un cazibesini arttırmaktadır.

Ethereum üretimi madencilikle sağlanır. Madencilik terimi İngilizce “mining” teriminin karşılığıdır. Tıpkı altınların madenlerden çıkarılması gibi kripto paralar da aynı mantıkla şifrelenmiş yazılımların arasından çıkarılır. Aynı mantığa sahip olduğu için bu üretim sistemine madencilik adı verilmiştir. Bir madenci bilgisayarını, bilgisini ve zamanını kripto para bulmaya adayan yatırımcıdır. Blok sınıflandırma sisteminden sonra doğrulama yapılır ve doğrulamadan sonra ödül olarak işlemlerin bir bölümü madenciye verilir. Madencilik kısa yoldan zengin olmak demek değildir. Zaman, sabır ve çok çaba gerektiren bir iştir.

Üretilen Ether miktarı ve ağ işlemleri 2014’de piyasaya sunulmadan önce belirlenmiştir. Her yıl en fazla 18 milyon Ether çıkarılmaktadır. Bu da ilk başta kararlaştırılan Ether miktarının yaklaşık dörtte birine tekabül etmektedir. Zorluk olarak adlandırılan bu durum, paranın o yıl içindeki fazla üretiminin dengelenmesi için kazım oranında düşme olmasıdır. Bu işlem dolaşımda bulunan kripto paranın değer açığının dengelenmesini sağlar. Üretim arttıkça zorluk artar, çıkarılan Ether miktarında da azalma gözlenir.

Ethereum Üretim Adımları

Ethereum üretimi yapabilmek için bazı gereksinimlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Kişisel bilgisayarlarda bile kolayca üretilebilen Ethereum, donanım açısından temelde birkaç bileşene ihtiyaç duymaktadır. Bunların en önemlisi ekran kartıdır. En az 3 GB kapasiteli bir ekran kartı başlangıç için yeterli gelmektedir. İşlemci gücü Ethereum madenciliği çok dikkate alınacak bir unsur değildir. Yüksek performanslı ekran kartları, HDD/SSD uyumlu, ekran kartını destekleyen ana kartlar Ethereum madenciliğinde daha ön plandadır. Bunun yanı sıra komut yazma ve okuma alanında bilgi sahibi olmak da gerekir. Bilgi birikimini uygulayabilmek oldukça önem arz etmektedir.

Gerekli donanımlar temin edildikten sonra tamamen yazılımlarla haşır neşir olunan sürece giriş yapılıyor. Donanım hazır olduktan sonra cüzdan hesabı oluşturmak gerekiyor. Uygun bir siteden bu işlem kolayca gerçekleştirilebilir. İlk olarak Geth yazılımını indirmek gerekiyor. Geth sitesinde her işletim sistemine uygun yazılım bulunuyor. Bu yazılım sıkıştırılmış olarak geliyor ve bilgisayarda C sürücüsüne çıkarılarak kurulabilir. Kurulum sonrasında ağınız Ethereum ağıyla iletişim kurarak senkronizasyonu gerçekleştirir. Bundan sıra hesap oluşturmaya geliyor. Komut ekranına “geth account new”  yazarak entera basılır. Bu aşamada şifre oluşturma işlemi yapılır. Böylece hesap oluşturulmuş olur. Geth tam olarak çalışmaya başlamadan önce ağ bağlantısıyla sunucuya bağlanmalıdır. Gerekli kodlar Geth sitesinde mevcuttur. Bu işlemden sonra program Ethereum blok zincirlerini indirmeye başlar ve tüm Ethereum ağı ile senkronize olur.

Bu işlemlerden sonra bir madencilik yazılımı gerekmektedir. Ethminer programı en çok tercih edilen Ethereum madencilik yazılımıdır. Ethminer yüklemesinden sonra konsol aracılığıyla ayarlama işlemleri yapılır. Test işlemi bittikten sonra madencilik işlemine başlanır.

Ether madencisi olarak tek başına olmak hiçbir yarar sağlamaz. Bu nedenle bir madencilik havuzunda yer almak faydalıdır. Havuz sisteminde kazılacak Ether oranını arttırmak için güçler birleştirilir. Elde edilen kar madencilerin katkısı oranında paylaştırılır. Her havuzun farklı bir ödeme sistemi ve hesaplama gücü vardır. Bu nedenle havuza girmeden önce araştırma yapılması oldukça önem arz etmektedir.

Elde edilecek geliri hesaplayan internet siteleri aracılığıyla kazancınızı kolayca hesaplayabilirsiniz. Madencilik düzenini oturttuktan sonra Ethereum madenciliği işten çok keyifli bir hobi haline gelebilir.