Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Ethereum Wallet Nedir


16.08.2018

Ethereum Wallet Nedir?

Yıllar geçtikçe teknolojinin de gelişmesiyle yatırım alanları değişti. Bunlardan birisi hayatımıza yakın zamanda giren bitcoin. Coinler üretildiklerinden itibaren sanal para olarak varlığını sürdürmeye ve internet üzerinden bir devrim başlatma amacıyla kullanılmakta. Kripto paranın kullanıma sürülmesinin ardından yaklaşık dört beş sene sonra bu konuda büyük bir patlama yaşandı. Bunun üzerine bitcoin üzerinde o kadar yoğun bir yığılma vardı ki normal ev kullanıcıları kazanamaz hale geldiler. Iş biraz da büyük şirketlere kaldı. Yapılan alışverişlerin çok hızlı olmaması ve alınan komisyonlar bitcoin mantığıyla uyuşmuyordu. Tüm bunların da etkisiyle başta Vitalik Buterin olmak üzere bir ekip arkadaş Bitcoin’in başta öyle zannedilse de çok da alt coin olmayan ona rakip çok daha iyi özelliklere sahip ethereum çıkarttılar. Ethereum için üreticisi Buterin “bitcoin altın ise ethereum petroldür yani bu sistemin yakıtıdır” demiş, rakipten çok ayrı bir platform olduğunu vurgulamıştır.

Ethereum da bitcoin gibi Blockchain mantığında üretime geçmiş ve ayrı bir yazılım mantığı sayesinde merkezsiz platformlar oluşturmuştur. Peki ethereum cüzdan diğer adıyla ethereum wallet nedir, nasıl oluşturulur? Myetherwallet sitesine giriş yaptıktan sonra işe arzu edersek siteyi Türkçeye çevirerek başlıyoruz. Bizden il isteği bir şifre olacak. Bu şifreyi girdikten sonra ise cüzdan oluşturmada en önemli şey private key denen şifreyi bize verecek. Verilen bu şifre ilk olarak kaydedilmelidir. Ancak bilgisayar bünyesinde bulundurulmamalıdır. Kaybedildiği ya da çalındığı takdirde cüzdanınızın boşaltılmasına sebep olabilir. Herhangi bir Usb aktarımı ya da şifreyi basma mantıklıdır.

Ancak asla masaüstünde saklanmamalıdır. Şifreyi almamızla Ethereum Wallet oluşmuş oldu. Peki ya kullanımı nasıl olacak? Şifrenizi alıp kaydettikten sonra size nasıl bir cüzdan istediğinizi soracak. Private key ile giriş yapacağınız bir cüzdan seçmeniz gerekmektedir. Bu şifre ile tüm sitelerden yatırımlarımıza ulaşmış olacağız. Cüzdana ulaştıktan sonra adres, ethereum gönderimi ve alımı ise çok daha kolay. Ethereum walletınıza girdikten sonra size adresinizi verecek. Bu adres alım satımlarda sizin cüzdanınıza her şeyi gönderebileceğiniz bir adres. Borsadan alınıp satılan birçok ürün ethereum walletınızda durabilir. Offline olarak saklandığı için tehlike oranı çok düşük olan bu saklama yöntemini şiddetle tavsiye ediyoruz. Privete key sayesinde aldıklarınız ya da size gönderilenler site üzerine kaydolmaz böylelikle tehlikeyi en aza indirir.

Güvenlik sebebi ile ethereum wallet sizi sürekli atar. Bu yüzden şifreyi onlarca kez girmek zorunda kalırsınız. Bu sizi yormasın çünkü güvenliğiniz için oldukça başarılı bir durumdur. Ethereum almak için elimizde önceden bitcoin önceden bulunmalı ya da elde olanlar bitcoine çevrilmelidir ki ethereuma çevirip adresimize bunu çekelim. Ethereum walletımızı doldurmak yani alışveriş yapmak için önce Binance sitesine giriş yapmalıyız. Ardından elimizde bulunan bitcoinleri hızla ethere dönüştürüp walletımıza aktararak işlemi tamamlamış oluruz. Özellikle bu sene büyük yükselişe geçeceği düşünülen sistem yoğun ilgi ile takip edilmekte.

 

ETHEREUM WALLET ADRESİME NELERİ GÖNDEREBİLİRİM?

Başka ortamlarda bulunan birçok tokken bünyesinde taşıyan ethereum wallet borsadan hem çok daha güvenli hem de her şeyi üzerinde barındıran bir platformdur. Size ilk oluşturduğunuzda verdiği adresi kullanarak her türlü tokenı hesabınıza yönlendirebilir, daha güvenli bir yerde muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Örneğin Binance üzerinden bitcoinlerinizi çevirdiniz ve ethereum aldınız. Elinizdeki adresi girerek bunları ethereum walletınıza çekebilir, Binance sitesi kapansa bile yatırımınızı borsadan uzak güvenli bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Önceden de söylediğimiz gibi, ethereum walletı açarken oluşturduğunuz privete keyi kaybetmediğiniz ve çaldırmadığınız sürece bir aksilikle karşılaşmayacaksınız. İyi günler, keyifli alışverişler dileriz.