Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Güvenli Bitcoin Alım Satımı Nasıl Yapılır?


23.05.2018

Bitcoin Alım Satım yazımıza hoşgeldiniz. Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli bir bilgisayar ve kriptoloji uzmanı tarafından icat edilip ilk transferi gerçekleştirdiğinde, bir devrim fitilini ateşlediğinin belki de farkında değildi. Yıllardır üzerine çok konuşulan ve geleceğin para birimi olacağı öngörülen, merkezileşmemiş, hızlı transfer vaat eden ve aracı kurumları ortadan kaldıran Bitcoin, teknolojisini Blockchain isimli devrimsel teknolojisi üzerinden alarak hızlı, güvenli ve daha az zamanda para transferleri yapmamızı sağlamaktadır.

robicoin, kripto para borsası


Blockchain (Blokzinciri) özünde şifrelenmiş işlemleri takip etmemizi sağlayan bir şifreleme sistemi olarak gösterilebilir. Her blok bir zincir oluşturarak bu zincirlerle beraber transferler ve pek çok işlem yapılabilmekte olup, izlenebilir ve kırılamaz bir yapısı olduğundan oldukça güvenlidir. Bankalar, web siteleri veya uygulamalar için pek çok program ve yazılım Blockchain (Blokzinciri) tabanlı yazılabilmektedir. Pek çok reel işletme veya e-ticaret sitesi de bitcoin ile ödeme almaya başladılar.

Dijital varlıklara geçişte özellikle borsalar etkin rol oynamaktadır. Reel parasını dijital kripto paralara çevirmek için pek çok borsa son yıllarda kurulmuş ve bir yandan da Bitcoin'in liderliğinde pek çok Altcoin (alternatif coinler) türemiştir. Bitcoin almak oldukça kolaylaşmış ve insanlar borsalara basit bir şekilde kayıt olabilmektedir. Özellikle döviz ve foreks piyasasına hakim insanlar son zamanlarda bitcoin al sat yaparak daha fazla kâr etmeye ve uygun komisyon oranlarına sahip borsalarda işlem yapmaya başlamıştır.

Bitcoin Borsasında Hesap Açmak


Bitcoin borsasında hesap açmak ve işlem yapmaya başlamak oldukça kolaydır. Bitcoin borsasında alım satım yaparak kârınıza kâr katabilirsiniz. Bitcoin borsasında alım satım işlemleri oldukça kolay olduğu gibi oldukça da pratiktir. Hızlı bir işlem gerçekleştirmek adına borsamızda kullanıcı deneyimi de gözetilerek pek çok değişiklik yapılmıştır.

Borsamıza geldikten sonra sağ tarafta bulunan "Ücretsiz Hesap Oluşturun" kısmında ilk başta gereken bilgilerinizi doldurun. Kullanıcı sözleşmesini de onayladıktan sonra hesabınızı oluşturun. Ardından hesabınızın oluşturulduğuna dair bir e-posta alacaksınız.

bitcoin hesap açma, bitcoin hesabı nasıl açılır


Ardından SMS onayı için sizden cep telefonu numaranız istenecektir. Telefon numaranızı girdikten sonra "Tek Kullanımlık SMS Kodu Gönder" butonuna tıklamanız gerekiyor. Tüm bilgileri girdikten sonra borsamıza giriş yapmış oluyorsunuz. Daha sonra istenecek olan hesap onaylama ile birlikte Bitcoin satın alma işlemlerine hızlıca başlayabileceksiniz.

bitcoin sms onayı, bitcoin onay


Borsaların kendisine has özellikleri sayesinde pek çok borsa güvenlik açısından kendisini geliştirmiş ve kullanıcılarına güvenli bir borsayı en iyi şekilde oluşturmuşlardır. Güvenli soğuk depolama sayesinde dijital paralarınız internet bağlantısı olmayan depolarda saklanarak saldırı girişimlerine karşı korunmuş olur. Çift aşamalı doğrulama sayesinde güvenlik üst düzeye çıkar. Çift aşamalı doğrulama sayesinde isterseniz SMS kodu ile borsaya giriş yapabilir, isterseniz Google Authenticator uygulaması tarafından üretilen şifre ile borsaya giriş yapabilirsiniz. Bitcoin ve altcoin borsaları 7/24 açık olduğundan istediğiniz saatte alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz ve hızlı bir şekilde alış ve satış yapabilirsiniz.

Coinleri Takip Etmek


Coinleri takip etmek için borsada pek çok alternatif mevcuttur. Sitede yer alan coinler sırasıyla Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash ve Dogecoin olmak üzere 5 adet coin bulunmaktadır. Dijital para birimleri olarak en çok tercih edilen coinlerin listelendiği borsamızda bu coinlerin alım satımı yapılmaktadır.

Bitcoin alım satımı ile beraber borsamızda en çok tercih edilen coin Bitcoin olmuştur ve Bitcoin şu an piyasa hacmi bakımından en yüksek değere sahiptir. Ardından gelen ve ikinci sırada bulunan blockchain uygulamaları geliştirme platformu olan Ethereum biraz daha farklı bir şekilde ve daha hızlı bir transfer vaat etmektedir. Ethereum platformu sayesinde yeni uygulamalar yazılabilmekte ve blockchaine adapte edilebilmektedir. Litecoin ise Bitcoin'den sonra çıkan ilk altcoin olma özelliğini taşır ve daha hızlı transfer ve az komisyon vaat etmektedir. Dash coin ise gizlilik esasına dayanan bir coin olma özelliğini taşımaktadır. Doge coin ise bir internet efsanesinden ileri gelen bir altcoin olarak ortaya çıkmış, pek çok insan tarafından benimsenmiştir.

Bitcoin ve altcoin satın almak için en mantıklı yöntemlerden birisi borsa olduğunu belirtmiştik. Türkiye'de de pek çok borsa bulunmasına karşın kolay yoldan bitcoin satın alma işlemlerini sağlayarak kârınıza kâr katıyoruz.

Bitcoin borsamız, alım satım işlemlerinde oldukça az komisyon oranlarına sahip olmakla birlikte üyelik referans sistemi sayesinde borsamıza getireceğiniz her üyeden alınan komisyonların %25'ini size iade ediyoruz ve hesabınıza yatırıyoruz Her şekilde kazanç sağlayarak kâr elde edebilirsiniz. Bu komisyon iadeleri ile birlikte bitcoin satın alma işlemlerinizdeki komisyon oranlarınızı en aza indirebilirsiniz.

Bitcoin Al - Sat Yaparak Para Kazanma


Bitcoin, devrimsel nitelikte bir para birimi olsa da oldukça farklı alternatifleri de vardır. Bitcoin al ve sat yapmak için ise pek çok seçenek olduğu gibi, komisyon oranları yüzünden pek çok satıcı ve kullanıcı borsalara soğuk yaklaşmaktadır. Borsamızda bulunan %0.15 gibi çok düşük bir komisyon oranıyla birlikte sitemizde pek çok satıcı ve alıcı işlem yapmaya başlamıştır. Alternatif coinlerin alımı ve satımı ile birlikte bu oran daha da yükselerek daha fazla kullanıcıya ulaşmaya başlamıştır.

Satoshi Nakamoto'nun vizyonu sayesinde bu günlere gelen Bitcoin ilk başlarda bir kazanç ve kâr elde etme amacıyla düşünülmemiş olsa da bitcoin ile para kazanma son yıllarda oldukça popüler olmaya başlamıştır ve insanlar reel varlıklarını satarak Bitcoin almaktadır. Daha sonrasında kar ettikten sonra borsalarda bitcoin satışı yaparak paralarını reele çevirmektedir. Bu şekilde insanlar özellikle son 1 yılda pek çok kazanç sağlamış ve "Bitcoin Milyonerleri" denilen bir zümre oluşmuştur. Bu milyonerler ile popülerliği giderek artmış ve insanlar daha fazla para kazanmak için borsalara gelmiştir.

Hesabınıza Para Yükleme


bitcoin para yükleme, bitcoine nasıl para yüklenir


Hesap açıldıktan sonra yukarıda menüde bulunan "TL Yatırma Çekme" menüsüne giriniz. "Türk Lirası Yatırma" bölümünde Hesap Sahibi kısmı otomatik olarak dolu olacaktır.

"Yatırmak istediğiniz Türk Lirası Tutarı" kısmında yatırmak istediğiniz TL miktarını girmeniz gerekmektedir (Örn. 500 TL)

Ardından alt kısımda bulunan "Yatırım Yapmak İstediğiniz Banka" kısmından INGBANK veya AKBANK'tan birini seçmelisiniz. Daha sonra "Bildirim Gönder" diyerek TL yatırma işlemine başlayabilirsiniz.

bitcoin alım satımı ve para yükleme


Hesabınızdaki Parayla Bitcoin Alma ve Satma


Hesabınıza gelen paranız ile Bitcoin almak ve satmak oldukça kolaydır. Hesabına gelen para sistem tarafından onaylandığında hesabınızın bakiyesi ne kadar yatırıldıysa o miktar gözükecektir.

Daha sonra istediğiniz dijital para birimi için daha basit bir alış satış deneyimi yaşamak için "Kolay Alış Satış" kısmına giriş yapabilirsiniz. Burada direkt olarak yatırdığınız miktar kadar örn. 2000 lirayı yazdığınız takdirde 2000 liralık Bitcoin anında hesabınıza tanımlamaktadır. "BTC Sat" kısmında ise aldığınız Bitcoin yükseldiği zaman veya paranızı reele döndürmek istediğiniz zaman satılacak miktarı girerek satışı gerçekleştirebilirsiniz.

bitcoin alma, bitcoin alım satımı, bitcoin satma


Daha detaylı bir seçenek olarak daha fazla borsa deneyimine sahip olabilmeniz için geliştirilen "Market" bölümü ise diğer kullanıcıların yaptığı alış satış ve ticareti görebilir ve ticaret fırsatlarından yararlanabilirsiniz. İstediğiniz fiyat aralığında dijital para satışı yapabilir ve istediğiniz alış fiyatını belirleyerek, dijital paranın o seviye gelmesi halinde otomatik olarak alış yapabilirsiniz. Stop-Limit seçeneği ile birlikte aldığınız bir dijital paranın düşmesi durumunda zararını azaltma şansına da sahipsiniz. Hızlı ve güvenli bir şekilde alış ve satış yaparak kârınızı yükseltebilirsiniz.