Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Kredi Kartı ile Bitcoin Alımı Yapılır Mı


16.08.2018

Kredi Kartı ile Bitcoin Alımı Yapılır Mı?

Bankalar para transferleri esnasında gönderici ile alıcı arasındaki işlemlerde hesap işletim ücreti veya diğer hizmet bedeli adı altında komisyon kesmektedir. Tamamı ile internet üzerinden gerçekleştirilen bu işlemlerde komisyon kesilmesi tüketici açısından dezavantajlıdır. Aynı zamanda resmi tatillerde ve mesai saatleri dışında para aktarımı gerçekleştiremeyen bankalar göndericinin yurt dışına para göndermek istemesi durumunda ise uzun iletim süreleri ile alıcıya mağdur etmektedir. Bu tür dezavantajların yaşanmaması ve para transferi sırasında komisyon ücreti kesilmemesi adına 2008 yılında bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım sayesinde gönderici ve alıcı arasında herhangi bir aracı bulunmamaktadır. Kişi para göndermek istediği alıcıya direkt olarak ulaşabilmektedir.

Bitcoin adı verilen bu yazılım zaman içerisinde artan talepler doğrultusunda çevrilmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Bitcoin herhangi bir merkez bankasına bağlı değildir. Bu nedenle enflasyondan veya hükümetlerin baskılarından etkilememektedir. Bu özelliği sayesinde çok kısa süre içerisinde tüm dünyada kullanılan Bitcoin bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bu ülkelerin arasında Türkiye de bulunmaktadır. Ancak dijital anlamdaki yasal boşluklardan yararlanarak Türk yatırımcılar Bitcoin hesabı açmaktadır.

Bitcoin göndermenin bazı şartları

Bitcoine, bağlı bulunduğunuz ülkedeki para birimi cinsinden yatırım yapmanız mümkündür. Bitcoin olarak biriktirdiğiniz birikimleri yurt dışına da gönderebilirsiniz. Ancak bu işlemin gerçekleşebilmesi için para gönderdiğiniz ülkede bir hesabınızın bulunması gerekmektedir. Son dönemde yatırımcısına yatırdığı miktarın kat be kat karşılığını almasını sağlayan Bitcoin kazanmanın farklı yolları vardır. Bu yollardan bazıları ise şunlardır.

Faiz yoluyla Bitcoin kazanma

Var olan Bitcoinleri faize yatırarak tekrar Bitcoin kazanmanız mümkündür. Bunun yanı sıra bahşiş usulü Bitcoin kazanmanız da mümkündür. Tip usulü Bitcoin kazanılması Bitcoin hesabı bulunan bir kişinin size karşılık talep etmeksizin Bitcoin göndermesi sayesinde gerçekleşir. Bazı işverenler maaş ödemelerini de Bitcoin üzerinden yapmaktadır. Çalışanlar Bitcoin birimi ile aldıkları ücretlerini yatırım amaçlı olarak da değerlendirebilmektedir. Bunun yanı sıra sıfırdan Bitcoin oluşturmanız da mümkündür. Bitcoin madenciliği adı verilen bu işlem oldukça zahmetlidir. Bu aşamada matematiksel bilgiye sahip olmanız ve uzun mesai mesai saatleri harcamanız gerekmektedir. Tüm bu yöntemlerin yanı sıra gerçek para ile Bitcoin almanız da mümkündür.

Bazı uluslararası markalar Bitcoin üzerinden alışveriş yapılmasını mümkün kılmıştır. Bu durumda kişi somut olan bir nesneyi satın aldığında karşılığında sana olan Bitcoin ile ödeyebilmektedir. Aynı şekilde gerçek olan para ile de Bitcoin satın almak mümkündür. Bunun için adres adı verilen Bitcoin hesabınızın olması gerekmektedir. Hesap açmak tamamen ücretsiz bir işlemdir. Hesabınız ile birlikte tarafınızda bir şifre gönderilecektir. Şifre işlemi ise anahtar olarak adlandırılmaktadır. Şifrenizi unutmanız durumunda var olan Bitcoinleriniz deyim yerindeyse uçacaktır. Bu nedenle şifrenizi güvenli bir yere kaydetmenizi öneririz.

Nakit yoluyla Bitcoin almak

Nakit yoluyla Bitcoin almak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan bir tanesi de kredi kartı ile Bitcoin satın almaktır. Kredi kartı ile Bitcoin satın almak için bu konuda danışmanlık veren dünyaca ünlü web siteleri bulunmaktadır. Bu web sitelerine girerek kredi kartınız veya debit kartınız sayesinde Bitcoin satın almanız mümkündür. Bitcoin danışmanlık sitelerinde bir moderatör bulunmaktadır ve bu moderatör yapılan işlemler karşılığında küçük bir ücret almaktadır. Tek başınıza Bitcoin almak ya da satmanın zor olduğu düşünüldüğünde küçük bir meblağ olan ücretin verilmesi olumlu karşılanacaktır. Kredi kartı ile Bitcoin satın almak için yapmanız gereken aracı şirketlere başvurarak kredi kartınızla Eteryum, Ripple ve diğer altcoinler gibi seçeneklerden bir tanesini seçebilirsiniz. Danışmanlık şirketleri belirli bir sınır koymuş olsa da hesabınızı onaylatmanız durumunda 100 bin dolara kadar para almanız veya satmanız mümkün hale gelmektedir.