Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Kripto para borsası Ne işe Yarar


16.08.2018

Kripto para borsası Ne işe Yarar            

 

Kripto para, internet ortamında bir merkeze bağlı kalmadan yazılımlar tarafından güvenliği sağlanan ve üretilen sanal paradır. Bitcoin veya Litecoin gibi sanal paraların borsada arz-talep ilişkisi sonucunda alınıp satılmasını sağlayan ortama da Kripto Para Borsası denilmektedir. Borsanın işleyişi, gerçek para ile alınan sanal paraların sanal hesap cüzdanları içerisinde muhafaza edilmesiyle parayı değerlendirilmesidir. Genellikle BLOCKCHAİN ve BTCTURK cüzdanlarının kripto para borsası yapmasıyla başlayan serüven, binlerce yatırımcının kullandığı yöntemlerdendir. Kripto madenciliği yapan insanların aktif olarak kullandıkları bu sanal borsalar, dijital parayı istenilen seviyeye ulaştığı anda yatırımcılara döviz bazında sunmaktadır. İsteğe bağlı olarak gerçek veya sanal para dönüşümü gerçekleştiği takdirde işlemler onaya gönderilip para transferi gerçekleştiğinde az miktarda komisyonun alınmaktadır.

 

Yatırımcılarına, bir kuruma bağlı kalmadan borsada para işletme sağlayan bu sanal borsalar, kripto para borsanın en aktif kullanılan yöntemleridir. Finansal açıdan, kripto paraların değerleri stabil olsa da alım satım ve komisyonlardan sağlanan sirkülasyon, borsanın dalgalanmasını sağlamaktadır. Sanal para borsasının enflasyonu da etkilememesi neticesinde yükselişe geçen kripto paralar, uzmanlar tarafından tartışılsa da değerlenip değerlenmeyeceği bilinmemektedir. Kripto paraların çıkmasıyla birlikte, borsa endeksleri normal seviyede iken alt coin üretimi ile arz talep ilişkisi tek düze devam etmiştir. Normal borsalara nazaran sanal borsaların, para işleyişleri ve alınan komisyonları farklılık göstermeye başlamıştır.

 

Yatırımın Dijital Hali Kripto Para Borsası

Döviz kurlarının artması ile doğru orantılı yükselme yaşanması da sanal paralara olan talebi artırmaktadır. Finansal kaynaklı yatırımlarda ise tam tersi de görülmektedir. Fiyat- kar aralığının % oranları hesaplandığı zaman ortaya çıkan sonuç, gerçek paraların sanal paralara göre 3 ayda bir rağbet görmesidir. Sanal paraların düzenli fiyat artışı ve azalışı sayesinde birçok yatırımcı ters köşe yaparak kripto paralarını borsada tutup değerlendirmişler ve 2 katı kar elde etmişlerdir. Piyasanın işleyişi altın ve gümüş gibi ilerlemektedir. Altın fiyatları sürekli artıp azalırken, gümüş fiyatı %10’luk zaman diliminde artıp azalmaktadır.

Kripto para borsasının işleyişi de bu şekildedir. Tamamen isteğe dayalı yöntemlerle fiyat planlaması yapılan borsa, enflasyon veya kriz riskini taşımamaktadır. Bu sayede borsa da sürekli bir hakimiyet sağlanmaktadır.