Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Kripto Yani Dijital Para Nedir


16.08.2018

Kripto Yani Dijital Para Nedir?

Son yıllarda teknoloji ve ekonomi gündeminden düşmeyen önemli konulardan biri de kripto paralardır.

Kripto para, yüksek güvenlikli yazılımlarla şifrelenmiş, internette kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye ya da bir bankaya bağlı olmadan transferi yapılan dijital para birimine verilen genel bir addır. Kripto paralar güvenlik için kriptoloji bilimi kullanılarak matematik tabanlı şifrelerle şifrelenmişlerdir. Aynı şekilde şifrelenmiş sanal cüzdanlarda saklanması, yalnızca şifrelerle cüzdan çıkarılabilmeleri bu ismi almalarına neden olmuştur. Ayrıca, hiçbir devlete, bankaya ya da bir kuruma bağlı olmaması da bu dijital para için kendilerine olan güveni arttırmıştır. Hiçbir para birimine bağlı olmadan yalnızca arz-talep dengesine göre piyasa değeri belirlenmektedir. Bu da para piyasasına olan güvenin sarsılmasına karşılık dijital paraya güvenin artmasına neden olmuştur.

Kripto para, ilk olarak 2009 yılında yaşanan küresel kriz sırasında ortaya çıkmıştır. İlk çıkan kripto yani dijital para açık kaynak kodlu bir yazılım olan Bitcoin ’dir ve geliştiricisi “Satoshi Nakamoto” olarak bilinse de kim ya da kimler tarafından geliştirildiği hala büyük bir sırdır. İlk çıktığı dönemde 0.5 Dolardan işlem gören Bitcoin, günümüzde yaklaşık 7.000 Dolar üzerinden işlem görerek talebin ne kadar arttığını göstermektedir.

Günümüzde birçok kripto para çeşidi bulunmakta. En bilineni Bitcoin iken, Ethereum (ETH), Ripple (XRP), EOS, IOTA (MIOTA), DASH, Litecoin (LTC), Neo (NEO), ZCash en değerli kripto paralar olarak gösterilebilir.

 

Kripto Para Nasıl Üretiliyor?

Her ürün gibi kripto para birimlerinin de üretim kotası bulunmaktadır. Sınırlı üretilen kripto para piyasada dolaşırken artan taleple bu paranın bulunması zorlaşıyor ve böylece para daha küçük parçalara bölünüyor. Diğer bir deyişle dijital paranın değeri artıyor. Teknik olarak kripto para bulmak için matematiksel problemlerin yazılımlar ve gerekli donanımlar kullanılarak çözülmesi gerekiyor. Daha yaygın bir tanımla buna kripto para madenciliği denilebilir. Nasıl altın bulmak için madenler açılıp kazılıyorsa, kripto para üretmek için yazılımlar kullanılarak şifreler çözülmektedir. Bu şifreler ilk zamanlarda basit bir işlemciyle çözülebilirken üretilen kripto paralar arttıkça daha da zorlaştı. Yani kullanılan cihazın performansı ne kadar yüksek olursa kripto para bulma ihtimali de o kadar yüksek olur.