Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

Litecoin Nasıl Alınır


16.08.2018

Litecoin Nasıl Alınır?

Litecoin (LTC) 2011 yılında piyasaya çıkan işlem hacmi oldukça yüksek olan bir kripto para birimidir. Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charles Lee tarafından geliştirilmiştir. Bitcoin’in temelindeki düşünceyle geliştirdiği Litecoin’de birkaç bileşeni değiştirerek piyasaya sürmüştür. Mevcut Litecoin sayısı, Bitcoin'in 21 milyon gibi sayısına karşılık 84 milyonu buluyor. Bitcoin’in erkek kardeşi varsayılan Litecoin son zamanlarda kendi zirvesini vurdu. En popüler kripto para birimleri arasına adını yazdıran Litecoin, kullandığı teknoloji nedeniyle oldukça rağbet görüyor. Litecoin'deki blok zincirleri Bitcoin'e oranla çok daha yüksek işlem hacmini kaldırabiliyor. Blok ağını yaklaşık 4 kat daha hızlı yapması yatırımcıların tercih sebebi haline gelmiştir. Aynı zamanda Bitcoin’e göre çift taraflı saldırılar karşısında daha güçlüdür. Son zamanlarda Türkiye’de de birçok yatırımcının gözdesi olmuştur.

Kripto paralara yatırım yapmak istendiğinde, işlem hacminin büyüklüğü ve açık kaynaklı olması nedeniyle Litecoin tercih edilebilir. Peki Litecoin nasıl alınır?

Litecoin hem global hem de Türkiye’deki kripto para borsalarından kolaylıkla satın alınabilir. Kullanılacak borsa çok dikkatli seçilmelidir. Dolandırıcılığa maruz kalmamak için en güvenilir olan aracı borsayı seçmek yatırımcının yararına olacaktır. Referansı güçlü ve olumlu dönüt almış borsalar tercih edilmelidir.

Bir borsada alım satım yapabilmek için öncelikle üye olmak gereklidir. Üyelik almadan önce bir Litecoin cüzdan oluşturmak yatırımınızı güvende tutacaktır. Tresor ya da Ledger gibi cüzdan Litecoin desteklemekle birlikte güvenilirliğiyle de ünlüdür. Cüzdan işlemleri tamamlandıktan sonra bir kripto para borsası seçilerek üyelik oluşturulur. Seçilen kripto para borsasına göre farklılık gösteren kimlik doğrulama faktörünün sağlanması gerekmektedir. Bazı borsalarda bu işlem kolayca yapılırken bazıları yazılı belge istemektedir. Bu durum da üyelik sürecinin uzun sürmesine neden olmaktadır.

Üyelik onayının ardından Litecoin almak için hazırsınız demektir. Burada ödeme yönteminizi belirmeniz gerekmektedir. Borsalar farklı yöntemlerle ödeme kabul etmektedir. Paypal, Kredi kartı, banka kartı, havale/EFT gibi yöntemlerle hesabınıza para aktarabilirsiniz. Paypal Türkiye’de kullanılmadığı için yurt dışından işlem yapan yatırımcıların tercih edebileceği güvenli bir yöntemdir. Yeni başlayan yatırımcılar borsalara aşina olmadığı için kartla ödeme yerine havale/EFT seçeneğini tercih edebilir. Borsa hesabınıza tercih ettiğiniz ödeme yöntemini tanımlamanız gerekir. Güvenlik denetimleri sağlandıktan sonra satın alma işlemine hazırsınız demektir. Doğrudan Litecoin satın alabileceğiniz siteler de mevcut. Hesabınıza aktardığınız miktarla dilediğiniz kadar Litecoin almak için işlem başlatabilirsiniz. İşlem gerçekleştiğinde borsa hesabınıza Litecoinleriniz yüklenir. Yatırımınızın güvende olmasını istiyorsanız satın aldığınız Litecoinleri cüzdanınıza aktarmayı ihmal etmeyin.

Litecoin takas mantığıyla da işlem görmektedir. Elinizdeki parayla Bitcoin ya da Ethereum satın alarak işlem yapabilir, daha sonrasında bunları Litecoin’e çevirerek cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

 

Neden Litecoin Alınmalı?

Litecon ’in en büyük avantajı blok oluşturma hızının yüksek olmasıdır. Bitcoin ’de bloklar 10 dakikada oluşurken Litecoin ’de 2,5 dakikada oluşturulur. Bununla birlikte Litecoin, s-crypt olarak adlandırılan bir algoritma kullanmaktadır. Bu algoritma, SHA-256 algoritmasını içerir fakat hesaplamaları, Bitcoin’in kullandığı ​​SHA-256 algoritmasından çok daha seridir. S-crypt işlemci gücü yerine RAM kullanır. Zorluk derecesi de oldukça küçük bir değerdedir. Bu nedenle bulunması daha kolaydır. Litecoin madenciliğinde ödül oranı da yüksektir. Madenciler bu nedenle Litecoin’e yönelmektedir.

Litecoin’in işlem doğrulaması Bitcoin’e göre hızlıdır. Bu durum daha yüksek hacimli işlemlere olanak sağlar. İlk etapta üretilen Litecoin miktarının fazla olması da işlem hacminin yüksek olmasının nedenidir.

Uzun bir süre 3 Dolar civarında seyreden Litecoin 20 Mart 2017 tarihi ile hızla yükselerek 3 Temmuz 2017 tarihinde 49 dolar civarlarına kadar yükseldi. Ağustos 2018’den son 70 Doları geçen Litecoin’in değeri gittikçe artacağa benziyor.