Gelecekteki Farkınız

Robicoin Resmi Blog Sayfası

LİTECOİN NEDİR


16.08.2018

LİTECOİN NEDİR?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kripto paralar, piyasadaki yerlerini almışlardır. Seri üretim ile piyasaları sallayan Litecoin, 2011 yılında açık kodlu işlemci ile piyasadaki yerini almıştır. 2013 yılında, %100 artış sağlayarak adından söz ettiren Litecoin(LTC), piyasada canlılığa neden olmuştur. Peki, Litecoin nedir? Kripto para birimi olan Bitcoin’in, alt dallarından oluşan bir yatırım aracıdır. 2011 yılında, Google ‘de görev yapan Charlie Lee tarafından piyasaya sürülmüştür. Litecoin ile yapılan yatırımlar az maliyetli ve açık kaynak kodlu yazılımlar ile gerçekleşen bir yatırım türüdür. Litecoin, bağımsız yazılımlar ile üretilen ve kodlama yöntemi ile piyasada yer etmiş bir sanal paradır. MIT/X11 yazılımı ile Litecoin kullanımı gerçekleşir. Litecoin birçok ticaret ve borsa insanı tarafından alınıp satılabilmekte ve alışveriş yapılabilmektedir. Borsada adından sıkça söz ettiren bu sanal para ekran kartı ve CPU yazılımı kullanılarak açık kaynak yatırım işlemlerini yapmaktadır. Bunun yanı sıra kendi üretimini de bu yöntemle gerçekleştirmektedir.

 

Tamamen sanal yollardan borsada işlem gören Litecoin, son yıllarda yükselişe geçmiştir.  Normal para piyasalarından farklı şekilde işleyen ara yüzü ile insanlarda merak uyandıran kripto para en çok yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Litecoin, TL bazında incelendiğinde 379.68, Dolar bazında incelendiğinde ise 74.64 Dolardır. Litecoin ’in diğer kripto para oranına göre işlem onay hızı, 2.5 dakikadır. Matematiksel veri tabanı ile yatırımlar, yatırımcı tarafından kontrol edilmektedir. Kurulumunda bulunan veri tabanı sayesinde ise, kolay erişim ve coin üretimi sağlanmaktadır. Litecoin de üretilecek coin sayısı 84 milyondur. Litecoin’leri saklamak için kişisel hesap cüzdanları bulunmaktadır. Bu cüzdanlar ile Litecoin aktarımı da gerçekleşmektedir. Litecoin madenciliği ile kişiler sanal paralarını katlayabiliyorlar.

 

Kripto Para Litecoin

Sanal para ticaretini yapmak isteyen kişiler mutlaka madencilik yollarına başvurmaktalar. Borsada kullanılan bu yöntem, normal paraları işlemlerinden farklıdır. Madencilik yapmak için gerekli olan şey sanal para kazımıdır. Litecoin ile satın alınan bu işlemin devamında ise ASIC miner alımıdır. Litecoin’in ürettiği bu faktörü satın alıp borsada değerlendirmektir. Kişi ne kadar az kazar ise karı o kadar düşük olur. Piyasanın kalabalığından kaynaklı fazla kazımlarda kişi başına düşen Litecoin miktarı ise ortalama 5 LTC’dir.